Warszawa: 225. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari

Mszą św. w katedrze polowej w Warszawie rozpoczęły się obchody 225. rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari. Eucharystii, w której uczestniczyli odznaczeni nim kombatanci, przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa.

W homilii podkreślił, że rocznica ustanowienia orderu jest okazją do refleksji nad cnotą męstwa w codziennym życiu. Virtuti Militari jest najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym za wybitne zasługi bojowe. Jest też najstarszym orderem wojskowym na świecie spośród nadawanych do tej pory.

W homilii ks. płk Kępa podkreślił, że rocznica ustanowienia Orderu jest okazją do refleksji nad cnotą męstwa w naszym życiu. Zauważył, że Virtuti Militari otrzymywali tylko najdzielniejsi z dzielnych.

Ks. Kępa przypomniał, że order Virtuti Militari został ustanowiony 225 lat temu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przywołał też sylwetki kilku odznaczonych, m.in. najmłodszego z nich Antoniego Petrykiewicza, ucznia gimnazjum, obrońcy Lwowa w 1918 r., czy gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1. Dywizji Pancernej, która wyzwoliła wiele miejscowości we Francji, Belgii i Holandii.

– Dzisiejsza uroczystość inspiruje nas do refleksji: czy z pomocą łaski Bożej wypracowałem w sobie cnotę męstwa? Czy jestem zdolny do poświęceń najpierw dla swojej rodziny, następnie dla swojego miasta czy wioski, dla Ojczyzny? - zachęcał do refleksji ks. płk Kępa.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. damy i kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W tym roku mija 225 lat od ustanowienia przez króla Stanisława Augusta Orderu Virtuti Militari. Jest to najwyższe polskie odznaczenie wojskowe, ustanowione 18 czerwca 1792 r. dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami, w czasie wojny w obronie Konstytucji 3 Maja.

Order Virtuti Militari jest najstarszym orderem wojskowym przyznawanym na świecie do chwili obecnej. Order dzieli się na 5 klas. Odznaczeni są nim nie tylko weterani walk wsławieni bohaterskimi czynami, ale również miasta i jednostki wojskowe.

Pierwsze medale z napisami "Virtuti Militari" na rewersach (łac. Cnocie Wojskowej lub Dzielności Żołnierskiej) wybito 15 czerwca 1792 roku w Warszawie. Na awersach medali znajdował się napis "SAR" (Stanislaus Augustus Rex) oraz wizerunek korony królewskiej i dwóch gałązek palmowych.

Trzy dni później wojska polskie stoczyły z Rosjanami okupioną ciężkimi stratami, ale zwycięską bitwę pod Zieleńcami. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo oręża polskiego od czasów odsieczy wiedeńskiej Jana Sobieskiego w 1683 r.

Po bitwie dowodzący armią polską ks. Józef Poniatowski sporządził rejestr osób, które wyróżniły się męstwem w walce, a następnie przesłał go królowi Stanisława Augusta, który odznaczył je medalami.

Stanisław August został Wielkim Mistrzem orderu i kawalerem Krzyża Wielkiego. Po klęsce wojny 1792 r. kapitule orderowej przewodził książę Józef Poniatowski.

Order kilkakrotnie w swojej historii zmieniał swój wygląd i nazwa. Nadawano go także m.in. sztandarom wojskowym i miastom - otrzymały go Lwów, Warszawa oraz francuskie Verdun. W sumie Orderem Wojennym Virtuti Militari odznaczono około 26 tys. osób.

kos / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama