Jak uratować małżeństwo? - świadectwo Sychar

Gośćmi Tematu Dnia Salve TV byli Andrzej Szczepaniak i Dorota Kościesza - Płucisz ze Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar", którzy mówili o tym, czy każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania.

- Mija 20 lat odkąd żona ode mnie odeszła. Byliśmy cztery lata po ślubie - opowiadał Andrzej Szczepaniak. Pytany o to, czy od tych dwudziestu lat na nią czeka, mówił:

- Czekam, ale nie czekając. Staram się dalej żyć życiem jak najbardziej szczęśliwym, korzystając z tych darów, jakie daje mi coraz bliższa relacja z Panem Bogiem - podkreślał założyciel wspólnoty Sychar.

Jak zaznaczył, "Bóg daje mi miłość do mojej żony".

-W tym roku minie 16 lat, odkąd się pobraliśmy. Mamy troje dzieci. Od trzech lat żyjemy w separacji - mówiła Dorota Kościesza - Płucisz.

- Byłam świadoma zawierania sakramentu małżeństwa, myślę, że mój mąż również. Na chwilę obecną mąż jest w innym związku, ale kontaktujemy się. Dzięki wspólnocie staram się rozwijać, dbam o swój rozwój osobisty, emocjonalny, zmieniam siebie. Pan Bóg dał mi ten czas i naszemu małżeństwu na poprawę siebie. Wierzę, że mój mąż, podobnie jak ja, może zaczerpnąć z mocy sakramentu małżeństwa, może wrócić do Pana Boga, otworzyć się na Jego łaskę i, że możemy być z powrotem razem - dodawała.

Goście Tematu Dnia odnieśli się również do adhortacji Amoris Laetitia papieża Franciszka, która wzbudza wiele kontrowersji:

- Chcielibyśmy, żeby był interpretowany w duchu nauczania Jana Pawła II. W naszej wspólnocie jest bardzo dużo małżonków, którzy zostali porzuceni przez współmałżonka, pozostawieni, ich współmałżonkowie są w drugich związkach, w których są dzieci. To są sytuacje, które patrząc z ludzkiego punktu widzenia, są zaliczane do tych beznadziejnych - mówił Andrzej Szczepaniak.

- My na to tak nie patrzymy. Patrzymy z punktu widzenia naszej wiary. Pan Jezus jest obecny w każdym sakramentalnym małżeństwie. Nasz charyzmat brzmi "każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania". W każdym sakramentalnym małżeństwie jest obecny Pan Bóg i to On jest Jego największym obrońcą i świadkiem. To najbardziej Panu Bogu zależy na uratowaniu małżeństwa - dodawał.

- W Piśmie Świętym jest wielokrotnie wspomniane, że "co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela" - podsumowała Dorota Kościesza - Płucisz.

Charyzmatem Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR jest dążenie jej członków do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys. Więcej informacji: www.sychar.org


Salve TV to Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej.


Źródło: Karolina Zaremba, Salve TV

Facebook/Salve TVpl

YouTube / SalveTVpl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao