- Są rodziny, które świetnie wykorzystują wsparcie z programu "Rodzina 500+" - podkreślił ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
W ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów" diecezjalne Caritas przygotowano dla najmłodszych uczniów 1,2 tys. plecaków. To o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Jak tłumaczą organizatorzy inicjatywy, nie jest to spowodowane spadkiem hojności darczyńców, a ogólnym poprawieniem się sytuacji materialnej rodzin, m.in. dzięki wsparciu z programu "Rodzina 500+".
Ks. Robert Gołębiowski, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza w Lubiczu w dekanacie Banie przyznaje, że chociaż parafia obejmuje tereny biedniejsze, tamtejszy Caritas zmniejszył liczbę plecaków z 25 do 4. Jego zdaniem to efekt programu "Rodzina 500+", ale też pomoc ludzi dobrej woli, a swoją rolę odgrywa również szkoła i pomoc społeczna.
- Podniósł się status materialny rodzin. Widzę też bardzo wrażliwe serca nauczycieli i pań z opieki społecznej, które różnymi kanałami próbują pomagać w naszej akcji. Samopomoc funkcjonuje także w szkołach, gdzie nauczycielki próbują własnym sumptem przekazać dzieciom podręczniki, które wcześniej wykorzystywały starsze roczniki - mówi ks. Robert Gołębiowski.
- Są rodziny, które świetnie wykorzystują wsparcie z programu "Rodzina 500+", nie sięgają w sposób roszczeniowy po pomoc Caritas - tłumaczy ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Sylwia Szeląg, wolontariuszka Caritas w Skolwinie, jednej z biedniejszych dzielnic Szczecina potwierdza, że jest to nowe zjawisko. - W ubiegłych latach zamawialiśmy 50-60 tornistrów, w tym roku 35. Widać, że rodziny radzą sobie coraz lepiej. Pieniądze są często zagospodarowane na plecaki, przybory szkolne. Znamy naszych podopiecznych, wiemy jaka jest ich sytuacja. Jak jest potrzeba, to sami się do nas zgłaszają. Wtedy rozmawiamy z nimi i pomagamy im - tłumaczy wolontariuszka.
Kampania „Tornister pełen uśmiechów” realizowana jest w całej Polsce poprzez Caritas diecezjalne i parafialne zespoły Caritas. Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas diecezjalne i rozdawane w parafiach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe plecaki przed początkiem szkolnego przekazane zostaną dzieciom.
pk, ar, łs / Szczecin