Jasna Góra: rekolekcje kapelanów szpitalnych

Na Jasnej Górze trwa sesja formacyjno-szkoleniowa kapelanów posługujących w szpitalach, Domach Opieki Społecznej oraz w hospicjach. Konferencje duchowe głosi ks. Piotr Pawlukiewicz.

Instrukcję dotyczącą duszpasterstwa chorych i umierających przybliżył zgromadzonym ks. prof. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, teolog – moralista. Nowy dokument przypomina i wyjaśnia warunki określające, kto może przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

Podczas sesji podjęte zostaną także zagadnienia związane z Funkcjonowaniem Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia. - Choć ważna jest znajomość medycyny, prawa oraz psychologii, przyjeżdżamy na Jasną Górę, by tutaj uczyć się kierownictwa duchowego i to nie tylko wobec pacjentów, ale także pracowników służby zdrowia – podkreślił s. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

– Chcemy zmieniać struktury, chcemy ekonomicznie ich wynagradzać, ale to nie pomaga. Naprawdę ogromne jest poświęcenie pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów. Trzeba pokazywać im ewangeliczny wymiar tej służby. Oni muszą się komuś zwierzyć, wypowiedzieć to całe napięcie, tę trudność, tę konfliktowość, chcemy dla nich być – wyjaśniał Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

Czterodniowy zjazd rekolekcyjno-warsztatowy kapelanów potrwa do czwartku. Konferencje duchowe głosi ks. Piotr Pawlukiewicz. Na zakończenie z kapłanami spotka się nowy Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński. Zastąpił na tym stanowisku bp. Stefana Regmunta, który sprawował tę funkcję przez ostatnie 10 lat.

Kapelani powrócili do powrócili do polskich szpitali i jednostek leczniczo – opiekuńczych po 1989 r. Ich obecność gwarantuje artykuł 5. Konkordatu, zawartego między RP i Stolicą Apostolską. Zgodnie z Kodeksem Pracy oddelegowany przez biskupa lub przełożonego zakonnego kapelan zawiera umowę o pracę z dyrektorem placówki leczniczej lub opiekuńczej.

Duszpasterstwo Służby Zdrowia stara się objąć opieką zarówno chorych, jak i personel szpitali, hospicjów czy domów opieki. W przypadku mniejszych ośrodków opieki zdrowotnej łączą oni funkcję kapelana z posługą wikariusza lub proboszcza parafii.

mir / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama