Poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci bł. Honorata

Jest to nowe wotum na stulecie śmierci bł. Honorata. W uroczystości uczestniczyła grupa sióstr ze zgromadzeń honorackich i wierni świeccy.

W niedzielę misyjną 22 października br. w kościele paulinów pw. Świętego Ducha w Warszawie przy ul. Długiej 3, podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem. Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza została poświęcona tablica pamiątkowa ku czci bł. Honorata Koźmińskiego i jego matki Aleksandry Koźmińskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. o. Andrzej Kiejza, prowincjał kapucynów, o. Gabriel Bartoszewski, wicepostulator i o. Marek Tomczyk przeor paulinów.

Na początku Mszy św. biskup poświęcił tablicę wykonaną w formie krzyża w brązie patynowanym, na której widnieje napis: „Bł. Honorat Koźmiński, kapucyn 1829-1916. W tym kościele w roku 1846 Aleksandra Koźmińska matka więźnia Wacława Koźmińskiego, późniejszego błogosławionego Honorata modliła się o uwolnienie syna z więzienia w Cytadeli i z grzechu niewiary”. Fakt tej modlitwy matczynej upamiętnił sam były więzień w Notatników duchownym. „Gdy byłem w Cytadeli Matka Boża ubłagana przez moją Matkę (bo sam nie myślałem o poprawie) przyczyniła się do Pana Jezusa, iż przyszedł do mnie do celi więziennej i łagodnie do wiary przyprowadził”.

Jest to nowe wotum na stulecie śmierci bł. Honorata. Biskup Antoni w swojej homilii ukazał heroizm miłości matki Aleksandry do cierpiącego fizycznie i duchowo młodego syna Wacława. Modlitwa biednej niewiasty za przyczyną Matki Bożej przyniosła cudowne owoce. Ks. Biskup dowołując się do historii ukazał liczne przykłady miłości polskich matek, np. matki Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza i innych, które budowały zdrowego ducha rodziny i dawały siłę w zniewolonym społeczeństwie.

W uroczystości uczestniczyła grupa sióstr ze zgromadzeń honorackich i wierni świeccy. Przebieg uroczystości i poświęcenie tablicy prezentującej się jako dzieło sztuki zostało przyjęte z radością i wdzięcznością. W kościele paulinów można przez najbliższe dwa tygodnie oglądać wystawę poświęconą życiu i działalności bł. Honorata. Od 6 listopada wystawa zostanie udostępniona w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama