Kraków: amerykański popularyzator nauki Jana Pawła II spotkał się z młodzieżą

Nauka na temat teologii ciała jest największym i najbardziej twórczym wkładem św. Jana Pawła II do nauczania Kościoła – mówił 16 kwietnia Christopher West, wykładowca i popularyzator teologii ciała opartej na nauczaniu Jana Pawła II.

Amerykański myśliciel katolicki, popularyzator teologii małżeństwa, opartej na nauczaniu polskiego papieża, był gościem spotkania pt. „Nasze ciało opowiada historię Boga”, które odbyło się w krakowskim Kinie Kijów. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studenci, a także nauczyciele i rodzice.  

Christopher West opowiadał, że nauczanie papieża całkowicie zmieniło jego życie, ponieważ na jego podstawie znalazł pytania dotyczące pożądania, miłości i pragnienia szczęścia. - Gdy odkryłem naukę Jana Pawła II wiedziałem, że to odpowiedzi na pytania mojego serca i wiedziałem, że już do końca życia będą ją zgłębiał i głosił – wyznał, zachęcając młodzież do tego, aby zaczęła studiować naukę papieża-Polaka. - Żyjemy w trudnych czasach, nigdy wcześniej tak agresywnie nie atakowano Boskiego zamysłu, nie rozumiemy dziś ludzkiego ciała, a świat mówi nam, że nasze ciała nie mają znaczenia – wyjaśniał Christopher West. Jak dodał, świat uczy patrzeć na ciało, a Chrystus chce, aby zobaczyć znaczenie i historię ciała i w zrozumieniu jego znaczenia pomaga nauka Jana Pawła II.

Mówca zwracał uwagę na to, że Karol Wojtyła często zabierał swoich przyjaciół i młodzież w góry i nie bał się rozmawiać z nimi na trudne tematy, co dla wielu było zaskakujące. - Nie zatrzymywał się na powierzchni, ale dokładnie wyjaśniał młodym, że ciała przedstawiają wielkie misterium i tajemnice. To jest to czego nauczyłem się od Jana Pawła II – podkreślił mówca.

Wyjaśnił, że każdy człowiek chce dążyć do miłości, jednak ważne jest, aby umieć odróżnić prawdę o miłości od kłamstwa. - Często w naszym chrześcijańskim życiu mamy złe przeświadczenie na temat naszych pragnień. Nie po to Jezus przyszedł na świat, aby wyzwolić z seksualności, ale ma nas zbawić poprzez nią. To zmieniło moje życie – wyznał, dodając, że sam został wychowywany tak, że mówiono mu, że jego pragnienia są złe i należy je stłumić.

- Docierając do nauki papieża zrozumiałem, że w naszej wierze Bóg i ciało są połączone. Jeśli wierzymy w Boże narodzenie, wcielenie i w to, że Słowo stało się ciałem to wierzymy w teologię naszych ciał. One opowiadają wspaniałą, Boską historię. Mówią skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Mówią o początku, historii i naszym przeznaczeniu – tłumaczył West. Według niego, teologia ciała dotyczy zagadnień Bożego wcielenia, pozwalając właśnie w ciele odkrywać wcielonego Chrystusa i objawiać ludziom w ten sposób tajemnicę Bożej miłości.

Christopher West niedaleko Filadelfii założył znany Instytut Teologii Ciała - Theology of the Body Institute. Od wielu lat jest zaangażowany w pracę pedagogiczną, prowadzi wykłady na temat antropologii chrześcijańskiej. Jest autorem licznych książek, które omawiają kwestie związane m.in. z teologią ciała.

led / Kraków

www.christopherwest.com

www.idmjp2.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao