reklama

Kraków: droga krzyżowa z prześladowanymi chrześcijanami

250 osób zgromadziło się w Krakowie w Wioskach Świata – Parku Edukacyjnym Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - Młodzi Światu, by przeżyć Misyjną Drogę Krzyżową Prześladowanych.

Nabożeństwo w 14 stacjach ukazało 14 krajów, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan za ich wiarę.

„Gdy Kamal z Nepalu został katolikiem, jego rodzina całkowicie go odtrąciła. Odprawili rytuał. Powiedzieli: to jest twój pogrzeb. Ty już nie żyjesz. (…) Nie tego chciałeś, Jezu, a to się dzieje w świecie, który stworzyłeś. Syn Boży też był prześladowany” – usłyszeli uczestnicy nabożeństwa. Przy każdej stacji odczytywane były historie osób, dla których bycie chrześcijaninem jest często wyrokiem śmierci. Przedstawiono m.in.: karanie obrońców życia poczętego z Kanady, desakralizację kościołów we Francji, gwałty na chrześcijankach w Iraku, ataki fundamentalistów z Nigerii czy wojnę domową w Republice Środkowej Afryki.

- Jesteśmy chrześcijanami i nie możemy pozostać obojętni na to, co spotyka naszych braci w wierze gdzieś w dalekich krajach – mówi Michał Król, wiceprezes SWM. - Spotykamy się i rozmawiamy z tymi ludźmi. Oni mają duży żal do Europy, że czasami o nich zapomina albo im nie pomaga. SWM stara się podnosić świadomość o tym problemie w Europie i na świecie, dlatego m.in. filmami dokumentalnymi chcemy pobudzić do działania społeczność międzynarodową – opisuje Król.

Droga Krzyżowa zorganizowana we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Towarzystwem Ducha Świętego, Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Scholą Męską przy Bazylice Franciszkańskiej, Wspólnotą Chrystus w Starym Mieście, Wspólnotą salezjańską Ziemia Boga oraz wolontariuszami Góry Dobra, jest jednym z elementów projektu „Nieśmiertelni”.

- Trzeba, abyśmy pamiętali o prześladowanych chrześcijanach, bo umierają oni za tego samego Boga, w którego my wierzymy, bronią tej samej wiary, którą my wyznajemy i powinniśmy na ich przykładzie zastanowić się, czy gdyby padło na nas, bylibyśmy w stanie oddać życie za Jezusa – podsumowuje inicjatywę Małgorzata Krupnik, uczestniczka Drogi Krzyżowej.

Salezjański Wolontariat Misyjny planuje kolejne inicjatywy podnoszące temat prześladowanych chrześcijan. - Zamierzamy kontynuować serię filmów dokumentalnych "Prześladowani. Zapomniani" oraz akcje modlitewne w intencji chrześcijan cierpiących za wiarę – mówi Michał Król. 

Filmy można znaleźć na: www.niesmiertelni.swm.pl 

eko / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama