„Więcej niż 5 minut” – pod tym hasłem rozprowadzane są opaski, z których cały dochód przeznaczony jest na pomoc osobom prześladowanym za ich chrześcijańską wiarę.
To już druga edycja akcji zainicjowanej przez młodzież ze wspólnoty „Trójka”, działającej przy krakowskim klasztorze trynitarzy.
- Zaproponowaliśmy młodym, by włączyli się w jedną z aktualnych misji Zakonu Trynitarzy w trosce o prześladowanych chrześcijan. Członkowie „Trójki” sami wpadli na pomysł opasek wiedząc, że przyjmie się to wśród ich rówieśników - mówi o. Maciej Kowalski, minister krakowskich trynitarzy. Jak mówi, „początki były skromne, ale udało się rozwinąć inicjatywę przez zapalone osoby, które działały w swoim otoczeniu”.
„Statystyki są przerażające. Średnio co pięć minut ginie na świecie za wiarę chrześcijanin” - piszą na swojej stronie internetowej członkowie wspólnoty „Trójka”. Opaski są tylko częścią akcji „Więcej niż 5 minut”. Młodzi modlą się za prześladowanych chrześcijan, m.in. organizują czuwania w Kaplicy Braci Trynitarzy. Podczas jesiennego spotkania jednym z symboli były zapalane co 5 minut świece na znak pamięci o tych, którzy giną za wiarę.
Członkowie „Trójki” w swoich środowiskach starają się także uwrażliwiać na problem cierpienia z powodu wiary. - Chcemy, aby inni dostrzegli w statystykach nie tylko liczby, ale życie i udrękę konkretnych osób – mówią.
W pierwszej odsłonie akcji rozprowadzono 1000 opasek i zebrano 6863 zł. W akcję włączyły się zarówno osoby indywidualne, jak i parafie oraz szkoły, m.in. parafia św. Jana Pawła II w Siedlcach, Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Bielsku-Białej oraz Liceum Ogólnokształcące COR w Bielsku-Białej. Ofiary zostały w całości przekazane na pomoc prześladowanym chrześcijanom za pośrednictwem organizacji SIT (Solidaridad Internacional Trinitaria).
Zaproszenie do złożenia pięciozłotowej cegiełki skierowane jest do pojedynczych osób, ale także do wspólnot, których członkowie nie tylko wezmą opaski dla siebie, ale i rozprzestrzenią ideę dalej. Opaski można zamawiać przez stronę internetową www.domtrojcy.pl.
Trynitarze, którzy przeżywają jubileusz 825. rocznicy założenia zakonu opierają się na kulcie Trójcy Przenajświętszej oraz zbawczej i odkupicielskiej misji Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Niegdyś misją zakonu był wykup niewolników, dziś jest nią troska o prześladowanych chrześcijan. W Krakowie Trynitarze zajmują się m.in.: duszpasterstwem więziennym w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze i w Zakładzie Karnym Kraków-Nowa Huta.
eko / Kraków