Lublin: Jak aktualna jest dziś encyklika "Humanae vitae"?

50. rocznica ogłoszenia przez św. Pawła VI encykliki „Humanae vitae” stała się impulsem do zorganizowania przez Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej konferencji naukowej poświęconej aktualności papieskiego dokumentu.

Spotkanie odbyło się w auli Domu Nadziei Caritas w Lublinie.

Jednym z prelegentów był ks. prof. Marian Pokrywka, teolog-moralista z KUL. W swoim wykładzie mówił o miłości małżeńskiej w świetle encykliki świętego papieża. Zdaniem kapłana, dokument jest programem na udane małżeństwo, wierne słowom złożonej przysięgi miłości.

W prawdziwej wierności nie ma miejsca na nieuporządkowane relację z innymi ludźmi. Takim testem na wierność serca jest gotowość na bezproblemowe pokazanie swoich rozmów internetowych czy SMS-ów. Kiedy mamy przed tym opory albo boimy się, że współmałżonek coś źle zrozumie, to powinniśmy to potraktować jako ostrzeżenie – tłumaczył ks. Pokrywka.

Na temat innowacyjności i odbiorze "Humanae vitae" mówił dr Maciej Barczentewicz, ginekolog i katechista neokatechumentalny. Zwrócił uwagę, że encyklika spotkała się z wielkim oporem zarówno ze strony spoza Kościoła, jak i niektórych środowisk katolickich – Od początku wątpiono w obowiązujący charakter dokumentu, próbowano udowodnić, że nie jest on wykładnią ex cathedra. Sam Paweł VI stał się symbolem sponiewieranego pasterza, odrzuconego przez swoją owczarnię – powiedział medyk.

Zdaniem lekarza odrzucenie rozeznania Pawła VI, przynosi dzisiaj tragiczne skutki dla całej cywilizacji zachodniej. – Próba kontrolowania płodności ma konsekwencje zdrowotne, rodzinne i społeczne. Europa wyludnia się w zatrważającym tempie. Jako Polacy nie możemy łudzić się, że jesteśmy wyjątkiem, bo mamy w sobie mentalność przed i powojenną o dopuszczalności aborcji. Jeśli nie zmienimy swojego sposobu myślenia, czeka nas poważny kryzys – prognozował Barczentewicz.

Encyklika papieża św. Pawła VI „Humanae vitae” – o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego – ukazała się 25 lipca 1968 r. Dokument przeciwstawia się antykoncepcji i przerywaniu ciąży oraz opowiada się za regulowaniem poczęć wyłącznie na podstawie naturalnego rytmu płodności.

W tych aspektach dokument napotkał opór wśród coraz silniejszych tendencji występujących na zachodzie Europy w latach 60. i 70. Przygotowując encyklikę, Paweł VI konsultował się m.in. z grupą polskich teologów, wśród których był kard. Karol Wojtyła.

dab / Lublin

Encyklika "Humanae vitae"

« 1 »

reklama

reklama

reklama