Ponad tysiąc prac napłynęło na ogólnopolski konkurs o bł. Karolinie

Ponad 1100. prac napłynęło na XV Ogólnopolski Konkurs Poetycko–Plastyczny „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Większość, bo prawie 850, to prace plastyczne. Jeden wiersz przysłano nawet z Belgii.

W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Uczestnicy konkursu poetyckiego nazywają Karolinę promykiem światła, lilią, drogowskazem, różą. Wiersze to też wyznania młodych autorów, że chcą być tacy jak Karolina, proszą dziewicę i męczennicę o pomoc oraz szukają recepty na dobroć.

Prace plastyczne pokazują, jak bł. Karolina pomaga, uczy dzieci i inspiruje do czynienia dobra.  

„Jedna z nagrodzonych prac plastycznych nawiązuje do obrony życia. Jej autorka narysowała kobietę w ciąży, która w dłoniach trzyma różaniec. Jest też kwiat – niezapominajka. To symbole, które pokazują jak ważne jest to, że dziecko żyje pod sercem matki” – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.

Prace konkursowe zostały przysłane z różnych rejonów Polski, a dokładnie z województw: małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko–mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, pomorskiego. 

Celem konkursu było przybliżenie postaci bł. Karoliny Kózkówny – dziewicy i męczennicy. „Większość prac plastycznych jest wykonana bardzo starannie, a temat wnikliwie przemyślany. Dorośli zaprezentowali dojrzałą poezję i trudno było nam wybrać najlepsze prace” – podsumowuje J. Bieś.

Zdaniem organizatorki, kolejna edycja konkursu pokazuje, że bł. Karolina cały czas inspiruje dzieci, młodzież i starszych. „Poprzez prace uczestnicy pokazali, że wiara jest im bliska a także, że wartości, którymi kierowała się bł. Karolina są nadal aktualne” –powiedziała Jadwiga Bieś.

„Bł. Karolina kochała Boga i ludzi. Czytałam jej życiorys. To ciekawa postać, wzór dla młodych. Zginęła broniąc dziewictwa ” – opowiadają uczniowie.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostały opublikowane w biuletynie pokonkursowym.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w szkole w Woli Radłowskiej. Razem z Wydziałem Katechetycznym tarnowskiej kurii, placówka była organizatorem konkursu.

***

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia, prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

eb / Wola Radłowska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama