Rybnik: zakończył się obóz Youth Camp Rybnik

Mszą św. posłania, przemarszem na Rynek Rybnika oraz koncertem zakończył się obóz Youth Camp Rybnik, który został zorganizowany we współpracy duszpasterstwa akademickiego DAR z Rybnika, miasta Rybnik oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.

Obóz był nawiązaniem do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w 2016 roku.

Eucharystii posłania kończącej kilkudniowe spotkanie, w bazylice św. Antoniego w Rybniku przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Szkudło.

W słowie skierowanym do młodzieży poruszył tematykę powołania. - Pan posłał mnie oznacza - Pan mnie powołał. Powołanie – sprawa poważna. Chociaż większości z nas kojarzy się z życiem konsekrowanym albo kapłaństwem, jednak jest to sprawa znacznie szersza – mówił.

– Jest zasadnicza różnica czy postrzegasz życie jako bieg historii wyznaczony twoimi wyborami, czy raczej potrafisz zrozumieć, że jest ono realizacją Twojego, unikatowego powołania – mówił dalej.

Bp Szkudło odniósł się także do wyjścia ewangelizacyjnego, podczas którego uczestnicy nie mieli ze sobą żadnych pieniędzy, ani żadnego zabezpieczenia. O wszystko – łącznie z noclegiem – musieli poprosić i w ten sposób ewangelizowali spotkanych ludzi.

Hierarcha, w świetle liturgii słowa, zauważył, że każdy z obecnych ma jeszcze jedno powołanie. – Jest to powołanie do bycia prorokiem. - Prorok nie ma łatwego życia – mówił. Wymienił także zmagania z jakimi musi się zmierzyć prorok. Jest to często odrzucenie, własna słabość czy grzeszność. – Na te wszystkie słabości pojawia się jednak zapewnienie Boga: wystarczy co Mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali – powiedział.

Pod koniec Eucharystii każdy z obecnych w kościele mógł także przyjąć indywidualne błogosławieństwo, po którym nałożono na niego krzyż mający przypominać o tym, że jest on powołany do działania. – Przez ostatnie dni odkrywaliśmy swoją relację z Bogiem, podejmowaliśmy decyzje pójścia razem z nim, teraz nadszedł czas na działanie – mówił o. Emmanuel przed błogosławieństwem krzyży.

Komentując organizację Youth Camp Rybnik prezydent miasta Piotr Kuczera wskazał, że dzięki Youth Camp „Rybnik pokazuje, że jest otwarty na dialog i zacieśnianie więzi społecznych”. – Budujmy swoją tożsamość dzięki wymianie doświadczeń z innymi. Niech to będzie też przeżycie duchowe, religijne – mówił.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy obozu przeszli najpierw pod kościół Matki Bożej Bolesnej, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej Światowe Dni Młodzieży w Rybniku. Następnie wszyscy udali się na Rynek miasta. Tutaj odbył się koncert w trakcie którego wystąpili: NiemaGotu, Carrantuohill oraz TGD. Całość zakończył pokaz Bractwa Ognia „Spaleni”.

Obóz Youth Camp Rybnik trwał od 4 lipca. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję skorzystać z warsztatów muzycznych czy teatralnych. Wśród gości obozu byli m.in. Krzysztof Zanussi, Paweł Bębenek, Piotr Pałka czy Hubert Kowalski. Warsztaty teatralne przeprowadziła grupa aktorów z Tuluzy. Głównym rekolekcjonistą podczas całości wydarzenia był o. Emmanuel della Faille z monastycznej Wspólnoty Tyberiadzkim w Belgii. Pomysłodawcą wydarzenia i organizatorem całości jest ks. Krzysztof Nowrot, duszpasterz akademicki z Rybnika.

ks.sk / Rybnik

« 1 »

reklama

reklama

reklama