reklama

Sandomierz: wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

Niech ta pielgrzymka będzie batalią o piękniejsze człowieczeństwo na podobieństwo Chrystusa i Jego Matki – mówił dziś bp Krzysztof Nitkiewicz do uczestników 35. Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę.

Biskup zachęcił do gorących modlitw o powołania do sandomierskiego seminarium duchownego. Na trasę wyruszyło 1350 pątników. Towarzyszy im hasło: „Wielbi dusza moja Pana”.

W homilii bp Nitkiewicz wyraził podziw dla pielgrzymów podejmujących trud kilkudniowego wędrowania. Przyznał jednocześnie, że taka decyzja jest trudna i tylko niewielu potrafi ją podjąć. Zachęcał też, aby pielgrzymka nie stała się jedynie jednorazowy epizodem czy wzlotem.

Bp Nitkiewicz prosił też pątników o szczególnie gorliwą modlitwę w intencji powołań do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. "Bardzo ich potrzebujemy! - podkreślił kaznodzieja wyrażając nadzieję, że być może decyzję o wstąpieniu do seminarium podejmie któryś z uczestników pielgrzymki.

"Stwórzmy koalicję sióstr i braci, koalicję miłości. Od niej zależą losy naszego Kościoła Sandomierskiego w roku jubileuszu jego 200-lecia, a także losy Polski i świata" - apelował bp Nitkiewicz, który po zakończonej Mszy wprowadził grupy na pątniczy szlak.

Pielgrzymi będą szli przez 9 dni i przemierzą każdego dnia średnio ok. 30 – 40 km. Wszystkie cztery kolumny – janowska, stalowowolska, świętokrzyska i sandomierska - spotykają się przed Częstochową, aby jedną Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.

Dużym wsparciem idących pieszo są tzw. pielgrzymi duchowi. W niektórych parafiach gromadzą się oni na wieczornych Apelach Jasnogórskich. Duchowe pielgrzymowanie polega na codziennym uczestnictwie we Mszy św., oraz w modlitwach i rozważaniach według programu pielgrzymkowego (Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia i konferencje dostępne w Internecie na stronach pielgrzymki).

W pielgrzymce duchowej znajdują się trzy główne składniki rekolekcji, jakie przeżywają pątnicy w drodze: formacja, modlitwa i pokuta. Wiele parafii organizuje dodatkową „duchową kolumnę” dla tych, którzy poszli. Idąc w drodze czuje się siłę tego zaplecza modlitewnego.

apis / Sandomierz

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama