Młodzi Polacy powinni mieć większą świadomość proekologicznego stylu życia. Trzeba do nich docierać dzięki aktywności liderów opinii, w parafiach czy w przestrzeni wirtualnej.
Temu właśnie ma służyć inicjatywa Środowisko Młodzieży, przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. O projekcie rozmawiano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek przez Katolicką Agencję Informacyjną w Warszawie.
Zdaniem Teresy Moskal, prezes Fundacji dla Młodzieży, młodzi ludzie nie zawsze mają możliwość głębszego zainteresowania się kwestią ekologii. W szkołach zamiast wskazywania praktycznych przykładów dbania o środowisko bardziej kładzie się nacisk na nauczanie teoretyczne. Wrażliwi na tę kwestię młodzi nie mają też narzędzi wpływania na tych, od których rzeczywiście zależy wdrażanie konkretnych projektów i prawodawstwa, czyli na władze centralne czy samorządowe.
Pozostaje zatem oddolne staranie się o zmianę postaw społecznych. Tu w sukurs młodym przychodzi właśnie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, gromadzące w całym kraju 15 tys. osób. KSM postanowiło stworzyć ogólnopolski program aktywnej edukacji ekologicznej Środowisko Młodzieży, realizowany poprzez szkolenia, eventy, seminaria, konferencje oraz aplikację na urządzenia mobilne.
Projekt jest skierowany przede wszystkim, ale nie tylko, do młodych osób w wieku 14-30 lat. Jego głównym celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez edukację młodych ludzi i promowanie zasad zrównoważonego rozwoju.
Jakie są szczegółowe cele programu Środowisko Młodzieży? Chodzi przede wszystkim o upowszechnianie wiedzy na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz wsparcie systemu edukacji w tym obszarze. Istotne jest kształtowanie zachowań prośrodowiskowych całego społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży.
KSM wskazuje ponadto na aktywizację społeczną, czyli budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. "Wierzymy, że rozwijając potencjał przywódczy młodych ludzi można zdziałać najwięcej. To oni pociągną za sobą innych i wzbudzą w nich autentyczną chęć działania na rzecz ochrony środowiska. Nie wystarczy mówić o tym, co powinno się robić, nie wystarczy nawet dać przykładu, trzeba wzbudzić zapał do działania, a to właśnie potrafią odpowiednio poprowadzeni w swoim rozwoju liderzy" - mówią twórcy projektu.
Tym, co wyróżnia projekt KSM spośród innych ekologicznych inicjatyw jest oparcie go na społecznej nauce Kościoła w kwestii ekologii. - Naszym drogowskazem jest tzw. „zielona encyklika” papieża Franciszka „Laudato Si`”. Podobnie jak ona będziemy łączyć w naszym projekcie chrześcijańskie wartości z troską o przyrodę oraz szerzyć idee ekologii integralnej i nawrócenia ekologicznego, głoszonego także przez św. Jana Pawła II. W projekcie tym pokażemy, że poprzez działania ekologiczne każdy z nas może tworzyć dobro - wskazują twórcy.
Asystent generalny KSM ks. Andrzej Lubowicki uważa, że ekologia jest tym zagadnieniem, które może jednoczyć ludzi, zwłaszcza młodych, jak żadne inne. To oni bowiem wkrótce przejmą odpowiedzialność za naszą planetę po starszych pokoleniach.
"Trzeba zaangażować młodych w otaczającą ich rzeczywistość społeczną, ale nie za jakiś czas, tylko tu i teraz. To zaangażowanie powinno się realizować w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jeśli tych wartości zabraknie, to staniemy się w naszych działaniach bardzo ubodzy, a o tym, jak będzie wyglądać troska o środowisko, będą decydować różne grupy interesów, mówiąc nam, o co mamy dbać, a na co spuścić zasłonę milczenia" - stwierdził ks. Lubowicki.
Co wydarzy się w ramach projektu?
Seminaria Środowiska Młodych - wykłady tematyczne oraz forum wymiany doświadczeń dla przedstawicieli poszczególnych diecezji w Polsce, służące wypracowaniu metod tworzenia środowiska młodzieżowego, zorganizowanego w strukturach młodzieżowych grup, w których może zaistnieć edukacja społeczna w oparciu o tematykę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Szkolenia „Lider Środowiska Młodych” - 10 edycji szkoleń, mających na celu wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody poprzez tworzenie zorganizowanego środowiska młodych. Zaplanowane jest przeszkolenie 200 osób w skali Polski w 10 regionach. Uczestnicy szkoleń liderów zostaną wyposażeni w praktyczną wiedzę z zakresu przywództwa i organizacji życia społecznego w oparciu o wszystkie sfery życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Każda grupa weźmie udział w 3 zjazdach po trzy dni.
„Młodzi_Dobra” - 5 wydarzeń w różnych regionach Polski, w czasie których będzie działał nasz punkt informacyjno-promocyjny, a podczas spotkań można będzie wziąć udział w warsztatach ekologicznych, grach edukacyjnych i „atrakcjach” ekologicznych, które budują w młodych ludziach potrzebę i świadomość tworzenia dobra poprzez działania ekologiczne.
Aplikacja „Dobra” - środowisko młodych tworzyć się może także w przestrzeni wirtualnej dzięki aplikacji mobilnej na smartfony. Będzie ona zawierała nie tylko funkcje informacyjne z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale ma dosłownie tworzyć środowisko młodych poprzez zakładanie w niej profili użytkowników i interakcję z innymi użytkownikami.
Aplikacja będzie przedstawiać użytkownikom wyzwania, których zakończenie będzie nagradzane poprzez system zbierania punktów. Posłuży on do tworzenia zdrowej rywalizacji między użytkownikami w celu zdobycia nagród dla zbierających największą ilość punktów. Wyzwania będą dotyczyć m.in. odwiedzenia konkretnych miejsc związanych z ochroną środowiska, rozwiązywania quizów, otwartych pytań, ciekawostek, przesyłania zdjęć i materiałów video, odsłuchania audycji. Wyposażenie aplikacji w funkcjonalność lokalizacji da możliwość informowania użytkownika w pobliżu jakiego obszaru chronionego się znajduje, wskaże także lokalizację pomników przyrody. Efektem działania aplikacji ma być aktywność użytkowników w realnym świecie środowiska młodych.
Gotowe konspekty zajęć, dzięki którym we wszystkich parafiach w Polsce możliwa będzie zarówno edukacja ekologiczna, jak i budowanie środowiska młodzieżowego.
Podsumowaniem projektu będzie konferencja pt. „Polska środowiskiem młodych" skierowana do liderów środowisk młodzieżowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców, przedstawicieli samorządów i społeczności lokalnych, organizacji ekologicznych, przedsiębiorców, polityków, decydentów wszystkich szczebli.
Projekt realizowany w całej Polsce, potrwa do lipca 2020 r. Został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
„Fundacja dla Młodzieży” powstała w 2009 r. jako podmiot powołany przez Krajową Radę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Skupia młodzież w wieku 14-30 lat z katolickich organizacji młodzieżowych. Organizuje ją poprzez struktury krajowe, diecezjalne czy grupy parafialne tych organizacji. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Fundacja dąży do tego, by polska młodzież mogła rozwijać swoje pasje i realizować swoje marzenia. Podejmuje wysiłki, by jak najlepiej przygotować młodych do dorosłego życia, aby byli odpowiedzialni za swój kraj i swoją rodzinę, będąc wrażliwi i otwarci na innych. Szkoli także oraz wychowuje i kształtuje polską młodzież, realizując różnorodne projekty z obszaru nauki, kultury, sportu, ochrony zdrowia i ochrony środowiska, biznesu i przedsiębiorczości w poszanowaniu wartości takich jak Bóg, honor i Ojczyzna.
Edukacja ekologiczna jest ważną częścią działalności Fundacji, która współtworzyła wcześniej m.in. takie projekty jak „Młodzi tej ziemi”, „Kajakowy Patrol św. Franciszka II”, „Młodzi dla środowiska” oraz „EKO-gaz konkretna energia”. Są to projekty o zasięgu regionalnym i ogólnokrajowym realizowane przez diecezjalne oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Więcej informacji na stronach: mlodzidlasrodowiska.pl, fundacja.ksm.org.pl oraz ksm.org.pl
lk (KAI) / Warszawa