Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach stał się po raz drugi w dniach od 6 do 8 marca br. miejscem spotkania Dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa poszczególnych Kurii Diecezjalnych w Polsce oraz Krajowych Duszpasterzy.
Tematem spotkania była refleksja nad przyszłorocznym Programem Duszpasterskim w Polsce, który od pierwszej niedzieli Adwentu będzie przeżywany pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Będzie to drugi rok konsekwentnej realizacji zaplanowanego na dwa lata Programu poświęconego Osobie Ducha Świętego, który został opatrzony tytułem zaczerpniętym z II Modlitwy Eucharystycznej o Pojednaniu: „Duch, który umacnia miłość”.
Spotkanie rozpoczął arcybiskup Wiktor Skworc – Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, następnie ks. dr Krystian Piechaczek zaprezentował założenia i cele przygotowywanego programu duszpasterskiego na rok 2018-2019. Po tym wprowadzeniu ks. dr Jan Bartoszek z sekretariatu Komisji Duszpasterstwa przedstawił projekt zawartości poszczególnych zeszytów nowego programu, a ks. Roman Chromy zapoznał uczestników z funkcjonowaniem strony internetowej Komisji Duszpasterstwa KEP oraz zachęcił do jej współtworzenia. W dalszej części obrad, biorący udział w posiedzeniu Komisji wysłuchali trzech wykładów poszerzających spojrzenie na osobę i misję Ducha Świętego. Ks. prof. dr hab. Artur Malina w swoim biblijnym spojrzeniu na osobę Ducha Świętego mówił o mocnych w Duchu Świętym i ich dziełach. Bp prof. dr hab. Andrzej Czaja – Biskup Opolski koncentrował się w swoim wystąpieniu na przyjęciu darów Ducha Świętego, które winny prowadzić do apostolatu i misji. Konkretnym zastosowaniem otrzymanych darów i charyzmatów są ruchy i stowarzyszenia, o których w swoim wykładzie mówił o. dr Adam Szulc. Dopełnieniem podjętej problematyki było zaprezentowanie homiletycznego programu, którego dokonał ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk.
Ostatni dzień spotkania rozpoczął się od wykładu dominikanina o. Pawła Adamika OP – dyrektora Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, który zgromadzonym próbował określić kiedy wspólnota staje się sektą. W programie posiedzenia znalazł się również punkt związany z prezentacją propozycji Programu Duszpasterskiego KEP na lata 2019-2022, który ma się koncentrować wokół Eucharystii. W założenia i ogólny szkic tego projektu wprowadził abp Wiktor Skworc, który zaprezentował koncepcję wypracowaną podczas styczniowego spotkania Komisji Duszpasterstwa KEP, w oparciu o adhortację apostolską Sacramentum caritatis Benedykta XVI. Po tym wprowadzeniu uczestnicy podzieleni na grupy, próbowali określić cele poszczególnych lat Programu w odniesieniu do poszczególnych lat, które określają następujące tematy: „Eucharystia – tajemnica wiary”; „Eucharystia – tajemnica celebrowana”; Eucharystia – jako powołanie do świętości i apostolatu”.
Spotkanie zgromadziło liczne grono Dyrektorów z całej Polski, którzy bardzo chętnie włączają się w przygotowanie Programu, poprzez konkretne wskazówki, propozycje, wymianę doświadczeń oraz przygotowywanie tekstów do poszczególnych zeszytów.