Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski włączają się w rocznicowe wydarzenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości poprzez realizację projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości».
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie.
Co buduje naszą wolność? Czym jest solidarność, odpowiedzialność, obywatelskość? Jakie jest miejsce Polski w Europie w obliczu dynamicznych zmian, które dotykają stary kontynent? - Te i wiele innych zagadnień zostanie poruszonych podczas cyklu dziesięciu konferencji naukowych – „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, których inaugurację ogłosił dziś Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Projekt ma służyć pogłębieniu refleksji nad polską historią i teraźniejszością w kontekście niepodległości.
Dzisiaj - w poniedziałek 12 marca - odbywa się konferencja poświęcona rodzinie.
Wybór właśnie tego zagadnienia jako inicjującego projekt Polonia Restituta nie jest przypadkowy. – To rodzina kształtuje pierwsze wzorce moralne, społeczne i kulturowe. W dużej mierze to, kim jesteśmy, zawdzięczamy środowisku domowemu, z którego wyszliśmy – podkreślił Jarosław Gowin.
Zapraszamy do oglądania transmisji z konferencji.