Kolejny numer biuletynu Anamnesis

Przybądź, Duchu Święty… Obmyj, co nieświęte…

OD REDAKCJI

Powyższe słowa hymnu (modlitewnej Sekwencji) do Ducha Świętego przypominają, iż w czasie celebracji liturgii, zwłaszcza Eucharystii, urzeczywistnia się zbawcza ekonomia i objawia misterium Boga Trójjedynego. Wydarzenie zbawcze (liturgia celebruje tylko takie wydarzenia!), dokonane przez Chrystusa z inicjatywy Boga Ojca, jest ciągle aktualizowane oraz uobecniane mocą Ducha Świętego. Trynitarny wymiar liturgii jest najbardziej widoczny w słowach epiklezy przywołującej Ducha Świętego dla dokonania materialnej przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa. Obecny jest także w słowach epilogu każdej Kolekty; jest to zawsze modlitwa zanoszona przez Kościół do Ojca, przez Syna, w Duchu Świętym. Teksty liturgii ukazują niezastępowalną rolę Ducha Świętego w życiu uczestników liturgii. To dla nich odsłaniają się tajemnice zbawcze, dzięki którym następuje proces budowania jedności z Bogiem i wspólnoty z drugim człowiekiem. Każde zgromadzenie liturgiczne przywołuje Tego, który od Ojca i Syna pochodzi, aby swoją mocą przemieniał, umacniał, uświęcał i „obmywał to wszystko, co nieświęte”.

W takim kontekście, kolejnego etapu roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem W mocy Bożego Ducha, oddajemy do rąk Czytelników 97. numer biuletynu Anamnesis. 

W dziale NAUCZANIE OJCA ŚWIĘTEGO znajdują się liczne teksty papieża Franciszka. Wśród nich znajdziemy przemówienie wygłoszone do uczestników zgromadzenia plenarnego Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. To ważny głos będący pomostem pomiędzy kongresem, który odbył się w Cebu (Filipiny) a przyszłorocznym kongresem w Budapeszcie. Ponadto, wątki liturgiczne pojawiły się w trzech homiliach papieża wygłoszonych w Rzymie, na okoliczność uroczystości Narodzenia Pańskiego, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Objawienia Pańskiego. Kwestie związane z celebracją i przeżywaniem liturgii są przedmiotem pięciu niedzielnych rozważań wygłaszanych w czasie południowej modlitwy maryjnej Anioł Pański. Natomiast, w czasie katechez podczas audiencji generalnych, papież Franciszek poświęca uwagę treści modlitwy Ojcze nasz. Nauczanie na ten temat będzie kontynuowane w ramach kolejnych, środowych spotkań z wiernymi obecnymi w Wiecznym Mieście. 

Dział DOKUMENTY STOLICY APOSTOLSKIEJ zawiera pięć dekretów Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, które dotyczą kalendarza liturgicznego poszczególnych Kościołów partykularnych (ordynariat polowy oraz diecezje: sandomierska, płocka, bielsko-żywiecka, toruńska). Dwa kolejne dekrety dotyczą ustanowienia patronatów: Św. Stanisława Kostki dla miasta Drobin (diecezja płocka) oraz Św. Maksymiliana Marię Kolbe dla Ziemi Oświęcimskiej. Zaś ostatni dekret stanowi o nadaniu tytułu i godności bazyliki mniejszej dla kościoła parafialnego Św. Rocha w Białymstoku. 

W tym dziale znajdziemy także ciekawy dokument Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, poświęcony sprawie relikwii w Kościele. Precyzuje on kwestie związane z procesem poświadczającym ich autentyczność oraz reguluje zasady dotyczące właściwego przechowywania. 

Dział NAUCZANIE BISKUPÓW O LITURGII zawiera dwie homilie. Pierwsza jest autorstwa arcybiskupa metropolity krakowskiego na okoliczność święceń biskupich, a druga – biskupa płockiego, którą wygłosił w dniu obchodu liturgicznego ku czci bł. Klary Szczęsnej. Pasterz Kościoła Zielonogórsko-Gorzowskiego wystosował List pasterski z okazji diecezjalnej peregrynacji kopii obrazu św. Józefa z narodowego sanktuarium w Kaliszu. Natomiast biskup kaliski ustanowił Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie. 

Dział zatytułowany FORMACJA LITURGICZNA zawiera interesujący artykuł poświęcony symbolice chrześcijańskiej, w odniesieniu do transmisji telewizyjnych Mszy świętej. Jest to spojrzenie osoby świeckiej, mającej jednak spore wyczucie bogactwa znaków liturgii i piękna sprawowania świętych misteriów. 

W dziale DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE znajdują się materiały związane z obchodem uroczystości Narodzenia Pańskiego (symbolika roślinna oraz bogata tradycja na Kaszubach). Czytelnicy znajdą także wywiad przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski na temat wystąpień polityków w czasie liturgii. Niezwykle interesującym tekstem jest opinia wiernych diecezji tarnowskiej w kwestii celebrowania liturgii i poszanowania sacrum. 

Dział INFORMACJE zawiera sprawozdania z zebrań różnych gremiów odpowiedzialnych za liturgię w Kościele polskim (Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Podkomisji ds. Służby Liturgicznej i Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej), a także sprawozdanie z rzymskiego zebrania plenarnego Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

Ciekawe, nowe inicjatywy pojawiły się w Kościele polskim (abp Grzegorz Ryś wprowadził w archidiecezji łódzkiej diakonat stały) oraz poza granicami naszego kraju (biskup amerykańskiej diecezji Gallup ogłosił zmiany dotyczące sakramentu bierzmowania). O nowatorskich rozwiązaniach dowiadujemy się także ze Stolicy Apostolskiej. Wobec zjawiska „zamykania” czy „sprzedaży” kościołów, pojawił się watykański dokument poświęcony kościołom nieużywanym. Do nowości należy zaliczyć zmianę dotyczącą dotychczasowych kompetencji komisji Ecclesia Dei, które przejmuje Kongregacja Nauki Wiary. Do interesujących rozwiązań należy zaliczyć nowe usytuowanie chóru papieskiego. Całość tego działu zamyka – co jest już tradycją – wykaz nowości wydawniczych, poświęconych zagadnieniom liturgiki oraz sprawo-wania liturgii. 

Swoje ziemskie życie zakończył śp. ks. prof. Robert Taft SJ, któremu środowisko liturgistów wiele zawdzięcza, zwłaszcza na stykowym polu liturgii sprawowanej w różnych obrządkach. O jego życiu, bogatym dorobku naukowym oraz zaangażowaniu w sprawy liturgiczne, informuje nekrolog. 

Pragnę gorąco podziękować – to też już tradycja – Księdzu Biskupowi Stefanowi Cichemu, za pomoc w redagowaniu biuletynu. Szczególne słowa podziękowania kieruję za współredagowanie działu poświęconego informacjom oraz za tekst nekrologu.

Wszystkim Czytelnikom życzę ciekawej lektury i przesyłam serdeczne pozdrowienia, z zapewnieniem o pamięci w modlitwie. 

Bp Piotr Greger 

Bielsko-Biała, dnia 6 marca 2019 roku, w Środę Popielcową

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama