Diecezja Płocka z bólem przyznaje, że zarzuty stawiane duchownemu we fragmencie filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele potwierdził cywilny wymiar sprawiedliwości i Kongregacja Nauki Wiary.
Jednak niektóre informacje zawarte w zwiastunie są nieprawdziwe, dlatego wymagają sprostowania. Po zgłoszeniu sprawy natychmiast wszczęto postępowanie kościelne, choć zarzuty dotyczyły wydarzeń sprzed 30 lat. Oskarżany duchowny został natychmiast zawieszony w pełnieniu funkcji proboszcza. Od tego czasu nigdy nie pełnił żadnej funkcji duszpasterskiej - czytamy w oświadczeniu przesłanym KAI przez delegat biskupa płockiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Publikujemy tekst oświadczenia:
Oświadczenie w sprawie publikacji na www.wp.pl „fragmentu filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele”
W dniu 4 stycznia 2019 r. na portalu internetowym www.wp.pl umieszczono wypowiedź Pana Marka Lisińskiego, która jest fragmentem filmu dokumentalnego poświęconego zjawisku pedofilii w Kościele Katolickim autorstwa Pana Tomasza Sekielskiego. Diecezja Płocka z bólem przyznaje, że stawiane zarzuty duchownemu potwierdził cywilny wymiar sprawiedliwości oraz Kongregacja Nauki Wiary. Jednak niektóre informacje zawarte w zwiastunie filmu są nieprawdziwe, dlatego wymagają sprostowania.
1. Po zgłoszeniu sprawy przez Pana Lisińskiego natychmiast wszczęto postępowanie w oparciu o przepisy prawa kościelnego, pomimo, że zarzuty dotyczyły wydarzeń sprzed trzydziestu lat.
2. Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, oskarżany duchowny został natychmiast zawieszony w pełnieniu funkcji proboszcza. Od tego czasu nigdy nie pełnił żadnej funkcji duszpasterskiej.
3. W ramach przeprowadzonego procesu kościelnego w diecezji, Kongregacja Nauki Wiary uznała duchownego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzyła karę trzyletniego zawieszenia w posłudze kapłańskiej, następnie dożywotni zakaz kontaktu z małoletnimi. Biskup Płocki postulował również usunięcie duchownego z szeregów kapłańskich. Przywołana Kongregacja odrzuciła taką możliwość.
4. Duchowny nie pełnił funkcji kapelana w klasztorze żeńskim. Przebywał tam czasowo w ramach odbywanej pokuty.
5. Diecezja Płocka wielokrotnie oferowała Panu Lisińskiemu pomoc w finansowaniu podjętej przez niego terapii, jednakże za każdym razem pokrzywdzony odrzucał taką propozycję.
6. Pan Lisiński zaproponował Kurii milczenie w sprawie oraz wycofanie się z zaangażowania w fundację Nie Lękajcie się po otrzymaniu zadośćuczynienia finansowego. Korespondencja dotycząca tej kwestii znajduje się na stronie: http://diecezjaplocka.pl/komunikaty-prasowe/komunikat-prasowy-dotyczacy-publikacji-w-natematpl
Płock, dnia 8 stycznia 2019 r.
Ks. dr Marek Jarosz
Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży
eg / Płock