Papieski ornat trafił do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wzbogaciło się o wyjątkowy dar – ornat, w którym papież Franciszek sprawował Mszę św. 21 grudnia 2018 r. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie. Ornat i stułę wraz z certyfikatem autentyczności przekazał biskup kaliski Edward Janiak.

Bezpośrednim darczyńcą ornatu jest bp Edward Janiak, który pozyskał szatę specjalnie dla muzeum, tym samym włączając się i wspierając opatówecką placówkę w tworzeniu kolekcji szat liturgicznych. Dar z rąk ordynariusza diecezji kaliskiej odebrali: starosta kaliski Krzysztof Nosal, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz i dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Jerzy Marciniak.

- To wielkie wyróżnienie, że tak wyjątkowe dary papieskie wzbogaciły wystawę muzeum w Opatówku. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy starania, aby do powiatu kaliskiego trafiły pamiątki związane z Ojcem Świętym Franciszkiem. Dzięki pomocy diecezji kaliskiej oraz osobistemu zaangażowaniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku stało się jednym z nielicznych miejsc w Polsce, będących w posiadaniu pamiątek trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Ornat trafi na ekspozycję, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających – powiedział w rozmowie z KAI Jan Adam Kłysz.

Ornat uszyto z tkaniny jedwabnej o splocie płóciennym, w kolorze ecru. Zdobi go haft maszynowy płaski ściegiem satynowym w odcieniach złota i brązu. Jest to monogram „IHS” oraz stylizowane listki na planie krzyża. Całość obszyto złotą jedwabną lamówką. Stułę wykonaną z tej samej tkaniny, podszytą jedwabną podszewką, zdobią w zakończeniach aplikowane złote krzyże równoramienne.

Ornat papieża Franciszka uświetni muzealną ekspozycję, gdzie zostanie wyeksponowany obok ornatów św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI.

- W ostatnich latach naszą kolekcję wzbogaciły dary papieskie. W 2003 roku, z okazji 25-lecia pontyfikatu, Ojciec Święty Jan Paweł II podarował dla muzeum stułę i ornat, w których odprawiał Mszę św. Podobny dar przesłał dla muzeum w 2009 roku papież Benedykt XVI. To ornat ze stułą przygotowane dla papieża na V Światowe Spotkanie Rodzin w dniu 9 lipca 2006 roku w Walencji w Hiszpanii – mówi dyrektor muzeum Jerzy Marciniak.

Szaty papieskie są zwieńczeniem kolekcji zabytkowych paramentów liturgicznych, wykonanych z tkanin polskich i europejskich od początku XVI do końca XX w. Tkaniny i zabytkowe hafty, zdobiące szaty i inne przybory liturgiczne są przykładami europejskiej techniki tkackiej, hafciarskiej i pasmanteryjnej na przestrzeni ostatnich 500 lat.

ek / Opatówek

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao