Przy trasie S 8 w Radzyminie stanie trzymetrowa figura Matki Bożej Łaskawej

W dowód wdzięczności za zwycięstwo Polaków w 1920 roku i obronę stolicy przed bolszewikami, w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie stanie licząca ok. trzech metrów figura Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy.

Umiejscowiona zostanie na kamiennym pięciometrowym postumencie, tuż przy trasie S 8, będzie widoczna dla wszystkich wjeżdżających do stolicy. Uroczystości odbędą się 16 sierpnia 2020 roku w ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą” – poinformował w rozmowie z KAI bp Romuald Kamiński.

- Chcemy w ten sposób podziękować Bogu za interwencję Najświętszej Maryi Panny i obronę przez nadciągającą w 1920 roku ze wschodu rewolucją – powiedział biskup warszawsko-praski. Zwrócił uwagę, że świadectwa bolszewików, którzy brali udział w zmaganiach wojennych, wyraźnie mówią, że nad Warszawą dwukrotnie zobaczyli na niebie postać Matki Bożej Łaskawej – patronki stolicy, co wywołało w ich szeregach popłoch. Nie umniejsza to bohaterstwa i oddania polskich żołnierzy i umiejętności strategicznych dowódców. Pozostawione świadectwa pokazują nam, że zwycięstwo na przedpolach Warszawy było owocem nie tylko ludzkich wysiłków, ale także Bożej Opatrzności. Nie możemy zapominać, że tysiące ludzi modliło się w stolicy, prosząc Chrystusa i Najświętszą Maryję Pannę o opiekę – zaznaczył bp Romuald Kamiński.

Poinformował, że figura Matki Bożej będzie odlana z brązu i będzie ustawiona na pięciometrowym postumencie kamiennym. – Chcemy, by była widoczna dla wszystkich, którzy będą wjeżdżać do stolicy, przypominając im nie tylko wydarzenia roku 1920, ale także, że patronką miasta i strażniczką Polski jest Matka Boża Łaska – czczona w prowadzonym przez ojców jezuitów sanktuarium - powiedział bp Kamiński.

Przy okazji tych uroczystości zostanie także poświęcony wznoszony tam kościół św. Jana Pawła II, który ma stać się diecezjalnym sanktuarium. Przygotowaniem do tego wydarzenia jest między innymi odbywająca się w parafii narodowa nowenna. Każdego 18 dnia miesiąca w świątyni polecane są Bogu rodziny i Ojczyzna. Do parafii wpłynęło ponad 3,5 tys. intencji. – Ludziom leżą na sercu zarówno los ich najbliższych, którzy są chorzy czy uzależnieni, jak i całej naszej wspólnoty narodowej. Proszą więc o jedność, zrozumienie, ducha solidarności czy wzajemny szacunek – powiedział proboszcz parafii, ks. Krzysztof Ziółkowski. Nowenna zakończy się 18 maja 2020 roku, dokładnie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, dziś św. Jana Pawła II.

W ubiegłych latach w ramach Nowenny Fatimskiej zawierzono Matce Bożej wszystkie rodziny, parafie, diecezjalne środki publicznego przekazu, oraz kapłanów, osoby konsekrowane i diecezjalne dzieła charytatywne. Koronowano również figurę Matki Bożej Fatimskiej.

Mieszcząca się w świątyni na starym mieście ikona Najświętszej Maryi Panny - Matki Bożej Łaskawej - jest pierwszym w Polsce obrazem, na który nałożono korony. Odbyło się to 24 marca 1651 roku. Decyzją papieża Innocentego X święto Mater Gratiarum Varsaviensis ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał dopiero w roku 1973.

mag / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama