Mszą św. w stołecznym sanktuarium św. Andrzeja Boboli zainaugurowano organizowane po raz dziewiąty przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego Radiowe Rekolekcje Ignacjańskie w życiu codziennym.
W tym roku przebiegają pod hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy...”. Zgłosiło się na nie 136 osób. Liturgii przewodniczył ks. Grzegorz Walkiewicz dyrektor Radia Warszawa, zaś homilię wygłosił asystent kościelny Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, o. Adam Schulz SJ.
-Rekolekcje to czas święty. Bóg chce razem z nami wyjść na pustynię, by do nas mówić, by pomóc nam odkrywać samego siebie. Tym razem będzie to czynił pośród naszej codzienności pokazując jak swoją pracę i obowiązki przeżywać wraz z Nim - powiedział na początku liturgii ks. Walkiewicz.
W homilii o. Adam Schulz SJ zwrócił uwagę, na osobisty i wspólnotowy wymiar ludzkiego grzechu. – Każdy nasz zły czyn, upadek ma wpływ na życie innych utrudniając nie tylko nam samym, ale również tym którzy są obok dojrzewanie do życie w pełni. Także grzech społeczne, wspólnotowe dotykają nas. Trzeba nam zatem w tym Wielki Poście oddawać je Chrystusowi prosząc o dar miłosierdzia, by On uzdrawiał nas oraz tych, pośród których żyjemy – zachęcał jezuita.
Nawiązując do sceny kuszenia Chrystusa na pustyni, stwierdził, że ludzkie życie jest nieustannym zmaganiem ze złym duchem. - Szatan wielokrotnie przychodzi do nas pod postacią „anioła światłości” kusząc by podążać drogami do świętości, ale nie w taki sposób, jak Bóg tego pragnie. Pokazuje nam niby „drogę doskonałości”, ale w rzeczywistości odwodzi nas ona od tego, co jest wolą Ojca Niebieskiego względem nas i naszego życia – ostrzegł zakonnik.
Przyznał, że choć odczytywanie Bożej woli nie zawsze jest proste, to jednak człowiek ma ku temu wystarczające środki. Jako jeden z nich wskazał rekolekcje ignacjańskie. – Dzięki medytacji i codziennemu rachunkowi sumienia łatwiej dostrzegać dobro w naszym życiu by je wzmacniać i zło by go unikać. Pozwalają również skutecznie uporządkować swoje wnętrze, by lepiej poznawać Boga i Jego prowadzenie – powiedział jezuita.
Przekonywał, że Bóg wykorzystuje wszystkie dobre chęci człowieka i podejmowany przez niego wysiłek ku jego uświęceniu. – Jezus będzie przemieniał nasze serca. Może nie tak szybko jak sobie wyobrażamy, czy jakbyśmy pragnęli, bo to jest proces. Jednak możemy być pewni, że zrobi wszystko co będzie możliwe – zapewnił kaznodzieja.
Podkreślił, że zgodnie z Ewangelią zło należy zawsze zwyciężać dobrem. – Należy koncentrować się na czynieniu dobra w życiu codziennym. Wyraża się to np.: w solidniejszej pracy, w trosce o nasze relacje z innymi, wrażliwości na potrzebujących naszego czasu, dobrego słowa, czasami może pomocy materialnej. Zwrócił uwagę, że problemem współczesnych czasów jest samotność, obojętność i zapomnienie. – Nie raz ludzi starsi cały dzień czekają na krótką wymianę zdań, czy uśmiech. Dla nas może nie wiele, ale dla nich to bardzo ważne i potrzebne – powiedział o. Schulz SJ.
W tym roku myślą przewodnią ćwiczeń duchowych są słowa „Przyjdźcie do Mnie wszyscy...” zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza (Mt.11;28). Treści do medytacji oraz konferencje emitowane na antenie radia Warszawa przygotowali członkowie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.
Radiowe Rekolekcje Ignacjańskie w Życiu Codziennym zakończą się 7 kwietnia.
mag / Warszawa