Wizyta studyjna Dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rwandzie

Solidarność z mieszkańcami Afryki trwa od dawna. Dyrektorzy Caritas diecezjalnych odbyli wyjazd studyjny do Rwandy, aby lepiej poznać potrzeby i projekty zrealizowane przez Caritas Polska we współpracy z misjonarzami.

„W trakcie misji widziałem przede wszystkim ludzi gotowych czynem świadczyć o swojej wierze, dla których nie ma granic w niesieniu dobra. Chcemy ją przekroczyć w Afryce, która czeka na naszą solidarność. Dyrektorzy Caritas Diecezjalnych w Polsce to rozumieją i jak mówili, będą przekonywać swoje wspólnoty do wsparcia dzieł polskich misjonarzy w Rwandzie.”  - mówi Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Wiele państw na świecie pretenduje do tytułu najważniejszego miejsca na ziemi, do bycia jego centrum, państwem środka. Na uboczu wpisuje się zazwyczaj Afrykę, kontynent ogromny, ludny i bogaty w surowce, ale targany wieloma konfliktami. Niesłusznie. Dziś oczy wielu coraz częściej kierują się w stronę czarnego lądu, jako tego miejsca, gdzie może się rozegrać strategiczna walka o przywództwo w świecie. Zmiany geopolityczne zachodzą, natomiast gdzieś w ich tle miliony niewinnych stają się zakładnikami gry mocarstw. O nich upomina się Kościół Katolicki, który działa ofiarną pracą swoich misjonarzy. Papież Franciszek ogłosił tegoroczny październik szczególnym miesiącem misyjnym, prosząc o wsparcie i otoczenie modlitwą misjonarzy z całego świata. Caritas Polska odpowiada na ten apel intensyfikując swoje dotychczasowe działania m.in. w Afryce.

Solidarność z mieszkańcami Afryki trwa od dawna. Dyrektorzy Caritas diecezjalnych odbyli wyjazd studyjny do Rwandy, aby lepiej poznać potrzeby i projekty zrealizowane przez Caritas Polska we współpracy z misjonarzami.  Wizyta studyjna ma pomóc w zrozumieniu i przygotowaniu się do realizacji przyszłych projektów. Nacisk ma być położony na wspólnym działaniu, dotychczas bowiem pomoc zagraniczna należała do kompetencji i priorytetów ogólnopolskiej Caritas. Dyrektorzy byli w wielu momentach poruszeni tym, co widzieli i podbudowani postawą polskich misjonarzy. Po krętych drogach Rwandy wśród setek wzgórz przewodniczką była im Siostra Maria Piątek ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.

Formacja duchowa jest tym, co daje księżom siłę do realizowania swojego powołania. Stąd każdego dnia sprawowane były msze święte w różnych świątyniach Rwandy. W takiej jak skromna kaplica w jedynym działającym w kraju hospicjum w Kabudze, prowadzonym przez Siostry od Aniołów. Obecność świętych Jana Pawła II i siostry Faustyny towarzyszyła grupie przez cały wyjazd, czy to w Kościele pw. Bożego Miłosierdzia w Kabudze, kaplicy Bernardynek w Kifune czy w końcu w Sanktuarium Kibeho, pierwszym miejscu w Afryce, gdzie dokonały się objawienia maryjne uznane przez Stolicę Apostolską w dniu 29 czerwca 2001 r. Doszło tam do spotkania z Panią Nathalie Mukamazimpaka, wizjonerką, której w ciągu dwóch lat od 1981 roku objawiała się Maryja i która od tamtej pory, z wsparciem Kościoła Katolickiego, przekazuje jej wezwanie do gorliwej modlitwy. Kościół ma doświadczyć wielkich prześladowań, dlatego tak ważna jest wierność słowu Bożemu, modlitwa o nawrócenie i pokutę, realizowanie nauk Jezusa Chrystusa.

Jest nim m.in. wezwanie do czynienia dzieł miłosierdzia, takich na szczęście nie brakuje w Rwandzie. Słynny jest Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niewidomych w Kibeho, gdzie od 2009 roku działa pierwsza w Rwandzie szkoła dla osób niewidomych. Prowadzą go Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Obecnie ponad 140 uczniów ma szansę się rozwijać w bezpiecznym środowisku, gdzie zapewnia się im pobyt, żywność, opiekę medyczną oraz troskę o codzienne potrzeby. Co warto podkreślić, przyjmowane są w pierwszej kolejności dzieci z najuboższych rodzin. Siostry nie patrzą na przynależność kościelną, są otwarte na każdego człowieka i przykładem budują wspólnotę na ziemi.

Piękno kościoła widoczne jest również w Nyakinamie, wiosce położonej na północy kraju, wśród majestatycznych wulkanów. Zgromadzenie Sióstr od Aniołów prowadzi tam liczne ośrodki pomocy, m.in. Ośrodek Zdrowia, Ośrodek Dożywiania, Ośrodek Szkolno-Przedszkolny, Zakład haftu i szycia. Ważnym programem jest Adopcja Serca, który siostry prowadzą i dzięki któremu dziesiątki dzieci Afrykańskich odbiera edukację i śmiało może budować lepszą przyszłość swoich ojczyzn. Dyrektorzy odwiedzili domy najuboższych mieszkańców wioski, wsłuchując się w głos matek i dzieci, oglądając skromne warunki bytowe i przekonując się jak nieoceniona pomoc przychodzi od polskich misjonarek.

Polscy misjonarze mogą pracować na rzecz ubogich w Afryce dzięki ofiarności tysięcy Polaków. Poza wsparciem materialnym zawsze proszono Księży o modlitwę, która jest znakiem pamięci i bezpośredniej łączności. Samą ludzką siłą tak licznym wyzwaniom by nie podołano. W podtrzymaniu światła nadziei służyć ma Świeca Caritas, którą Dyrektorzy przekazywali w kolejnych miejscach i zapewniali, że zapalając ją w trakcie Wigilii, będziemy symbolicznie uczestniczyć przy jednym, wspólnym stole rodziny chrześcijańskiej.

Prosimy o wsparcie działań Caritas w Afryce. Wpłat należy dokonywać na konto: Bank Millennium S.A. PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem AFRYKA

Centrum Medialne Caritas Polska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao