Słynne w diecezji płockiej Misterium Męki Pańskiej według scenariusza salezjanina ks. dr. Franciszka Harazima będzie można oglądać od 7 marca w Czerwińsku nad Wisłą w diecezji płockiej. Rozpoczęły się zapisy na to religijne widowisko.
Wystawiana na terenie XII-wiecznego opactwa sztuka przez wiele lat była chętnie oglądana przez wiernych. Gdy wznowiono spektakle, z powodu dużego zainteresowania konieczne są wcześniejsze zapisy.
Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych misteriów pasyjnych w Polsce. Tekst dramatu napisał salezjanin - ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941). Muzyka do spektaklu jest dziełem innego salezjanina - wybitnego kompozytora ks. dr Antoniego Hlonda (1884-1963), zasłużonego dla muzyki kościelnej. Po raz pierwszy Misterium Męki Pańskiej Harazima – Chlondowskiego (tak Hlond podpisywał swoje kompozycje) zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska.
W klasztorze czerwińskim misterium wystawiono pierwszy raz w 1949 r. Od tego momentu Czerwińska Męka wpisała się w tradycję Mazowsza. To wartościowe wydarzenie teatralne ściągało publiczność z całej Polski, było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Kilka lat temu powrócono do jego tradycji.
Reżyserem i autorem opracowania scenariusza misterium jest Mariusz Kozubek, założyciel Teatru A, twórca ponad 30 autorskich spektakli, reżyser spektakularnych widowisk w katowickim „Spodku”. Kierownikiem muzycznym został Piotr Solorz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kompozytor, wokalista, aktor i kierownik muzyczny Teatru Franciszka w Katowicach. Ponadto do stałej obsady dołączyli młodzi aktorzy.
- Czerwińskie Misterium przez dziesięciolecia cieszyło się szerokim zainteresowaniem wiernych, którzy w Wielkim Poście przybywali do XII-wiecznej bazyliki, aby poprzez kontakt z tą formą sztuki sakralnej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na prośbę i sugestię widzów staramy się, aby co roku nieco modyfikować przebieg misterium. W tym roku zapraszamy na spektakl, który będzie próbą opowiedzenia misterium paschalnego za pomocą gestów i symboli, które pozwolą nam lepiej zrozumieć liturgię Wielkiego Tygodnia – zapewniają organizatorzy misterium.
Dodają również, że przyjazd pielgrzymów na misterium może być dobrą okazją do odprawienia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożą się: udział w Misterium, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo w Eucharystii celebrowanej przed cudownym obrazem Pani Mazowsza.
„Misterium Męki Pańskiej 2020” będzie wystawiane w Czerwińsku od 7 marca, w soboty i niedziele Wielkiego Postu. Terminy kolejne w marcu: 8 marca – II Niedziela Wielkiego Postu, 14 marca – sobota, 15 marca - III Niedziela Wielkiego Postu, 21 marca – sobota, 22 marca - IV Niedziela Wielkiego Postu, 28 marca – sobota, 29 marca - V Niedziela Wielkiego Postu. W kwietniu: 4 kwietnia – sobota, 5 kwietnia – VI Niedziela Palmowa.
W soboty misterium rozpoczyna się o godz. soboty: godz. 10.00, 13.00 i 16.00, natomiast w niedziele: godz. 11.00 i 14.00. Eucharystia dla uczestniczących w misterium będzie sprawowana w soboty: godz. 12.00 i 15.00 oraz w niedziele: godz. 13.00.
Wszelkie ofiary składane z okazji udziału w misterium przeznaczone zostaną na remont i renowację historycznego opactwa w Czerwińsku.
Ze względów organizacyjnych należy możliwie szybko dokonywać zgłoszeń i rezerwacji miejsc. Wszelkie informacji oraz zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 604-099-576, e-mail: c.misterium@gmail.com; od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00. Adres korespondencyjny: ul. klasztorna 23, 09-150 Czerwińsk nad Wisłą.
Od tego roku istnieje możliwość zapisów online – przez całą dobę. W ciągu dwóch dni roboczych od dokonania rezerwacji organizatorzy kontaktują się z widzami w celu potwierdzenia rezerwacji.
Organizacją misterium zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus”. Dokładne informacje znajdują się na stronie: www.misterium.bosko.pl
eg / Czerwińsk nad Wisłą