- Zdaliśmy sobie kiedyś sprawę z mężem, że to była taka trzecia osoba w rodzinie – mówi o św. Janie Pawle II prof. dr hab. Teresa Malecka, która należała do tworzonego przez ks. Karola Wojtyłę środowiska studenckiego, tzw. Rodzinki.
W drugim odcinku cyklu „Poznaj Go” wykładowczyni krakowskiej Akademii Muzycznej wspomina wakacyjne wędrówki w Bieszczady, powyjazdowe fajfy oraz późniejsze już odwiedziny u „Wujka” w Watykanie i Castel Gandolfo.
Ks. Karol Wojtyła jako wikary w parafii św. Floriana w Krakowie tworzył przyparafialne duszpasterstwo młodzieży. – Wtedy ta grupa nazywała się albo „rodzinką” albo „paczką” – tłumaczy Teresa Malecka, która dołączyła do niej za przykładem swojej starszej siostry, Marii Rybickiej. Ks. Karola Wojtyłę poznała na jednym z powyjazdowych fajfów organizowanych w mieszkaniu jej rodziców, jednak do środowiska dołączyła oficjalnie kiedy w 1960 roku jako szesnastolatka wzięła udział w dwutygodniowej wyprawie w Bieszczady. Jak się okazało, była to pierwsza z wielu niezapomnianych wypraw z „Wujkiem”.
Relacje, które zawiązały się w tym czasie zaowocowały przyjaźniami, a także małżeństwami. Również pani Teresa w ten właśnie sposób poznała swojego męża, Piotra. Ślubu parze udzielił oczywiście Karol Wojtyła. – Pobraliśmy się 4 lipca 1964 roku w kaplicy Stefana Batorego w katedrze na Wawelu, bo wtedy kościołem „Wujka” była już katedra – wspomina prof. Malecka, dodając, że nie zastanawiali się kto ma błogosławić ich małżeństwo. – To było naturalne – tłumaczy. Kiedy na świecie pojawili się dwaj pierwsi synowie: Jakub i Szymon, oczywiście chrztu udzielał im „Wujek”.
Zaszczyty i kolejne nominacje, które pojawiały się na kapłańskiej drodze Karola Wojtyły niczego nie zmieniły. – „Wujek pozostaje Wujkiem” – powtarzał za każdym razem – wspomina prof. Malecka. Faktycznie, 16 października 1978 roku zmienił jedynie odległość, która ich od tej pory dzieliła. Dzień ten stał się początkiem wielu niezapomnianych spotkań. Tym razem już w Watykanie i Castel Gandolfo.
Teresa Malecka (ur. 1944) – teoretyk muzyki, kierownik Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich Akademii Muzycznej w Krakowie, redaktor naczelna czasopisma naukowego „Teoria muzyki. Studia, interpretacje, dokumentacje”. Poprzednio wieloletni prorektor, dziekan, prodziekan, dyrektor Instytutu Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki krakowskiej uczelni.
***
Obchody 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II są okazją do przybliżenia jego postaci szczególnie tym, którzy urodzili się już po śmierci papieża. To także okazja do przedstawienia Karola Wojtyły takim, jakim znali go tylko jego najbliżsi współpracownicy i przyjaciele – świętego i niezwykłego w swojej normalności.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej przygotowuje serię wywiadów z tymi, którzy mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II – koleżanką z Wadowic, członkami „Rodzinki”, uczniami, najbliższymi współpracownikami w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo będą się ukazywać przez cały rok 2020 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej diecezja.pl oraz w diecezjalnych mediach społecznościowych.
Serię nazwano „Poznaj Go”, a w mediach społecznościowych materiały związane z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły opatrzone są hasztagiem #Karol1920. Projekt realizowany jest przy wsparciu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl
Zobacz także: Halina Kwiatkowska: Z Karolem Wojtyłą przyjaźniłam się 72 lata >>