S. Anna Bałchan robi smalec, aby zbudować coś dobrego

Siostra Anna godzinami przesiaduje w kuchni. Akcja „Smalczyk” wspiera budowę Centrum Opiekuńczo-Rozwojowego im. Św. Józefa. W Katowicach powstaje niezwykły żłobek i przedszkole przyjazne rodzinie, jak i samotnym matkom, by nie pozostały same w towarzyszeniu dziecku.

Dobro buduje. A czy można budować dobro przez robienie smalczyku? S. Anna Bałchan pokazuje, że można.

– Zbieramy na budowę żłobka i przedszkola. Borykamy się już z trudnością, jaką jest zalewanie nowego budynku. Potrzebne są działania, które sporo kosztują. Potrzebujemy jeszcze trzech milionów, by przygotować to miejsce. Potrzebujemy wsparcia ludzi dobrej woli. Jako cegiełkę na wsparcie naszej zbiórki robię smalec. Myślę, że kojarzy się on z domem, kiedy robiły to nasze mamy i babcie. Taki dobry, swojski – mówi w rozmowie z KAI s. Anna Bałchan.

Centrum Opiekuńczo – Rozwojowe im. Św. Józefa będzie wyjątkowym, nowoczesnym i ekologicznym miejscem – to żłobek i przedszkole, przyjazne rodzinie, przygotowane na naukę wielozmysłowego doświadczania świata. Centrum będzie wspierać dzieci w ich prawidłowym rozwoju, rodziców w pomaganiu swoim dzieciom pokonywać lęki i przeszkody oraz w mówieniu językiem miłości, która daje siłę do życia, samotnych rodziców, by nie pozostali sami w towarzyszeniu dziecku, a także dziadków pomagających i patrzących z miłością.

Centrum powstaje, aby zapewnić profesjonalną opiekę dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat i organizować warsztaty dla rodziców i dziadków oraz tych, dla których ważne jest wzmacnianie więzi rodzinnych, wspieranie dziecka w indywidualnym rozwoju, rozwijanie umiejętności wychowawczych.

Kto za tym wszystkim stoi oprócz s. Anny Bałchan? Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. M. Niepokalanej, którego s. Anna jest prezesem i współzałożycielem, czyli zespół ludzi towarzyszący od 2001 r. kobietom i ich rodzinom, będących w sytuacjach kryzysowych. Stowarzyszenie stworzyło do tej pory centrum pomocy terapeutycznej, prawnej, oraz Ośrodek Rehabilitacyjno- Wychowawczy dla kobiet i kobiet z dziećmi, ofiar przemocy, współczesnych form niewolnictwa. Jego działania zmierzają do tego, aby pomagać rozpoczynać proces życiowych zmian.

« 1 »

reklama

reklama

reklama