Prace nad listem do kapłanów na Wielki Czwartek, nowe zasady formacji kapłańskiej oraz formacja diakonów stałych i prace Fundacji Świętego Józefa były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.
Jak poinformował ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji Duchowieństwa, dzisiejsze spotkanie było poświęcone przede wszystkim przygotowaniu listu do kapłanów na Wielki Czwartek. „W tym roku rozpoczęliśmy duszpasterski program związany z tajemnicą Eucharystii, która dla całego Kościoła jest fundamentem życia duchowego, zwłaszcza dla kapłanów, stąd tegoroczny list do kapłanów będzie jej poświęcony” – powiedział.
Drugim tematem była refleksja nad wdrażaniem nowego „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, które powstało w oparciu o watykański dokument „Ratio Fundamentalis”. Polski dokument zatwierdzony wcześniej przez Konferencję Episkopatu Polski, obecnie jest tłumaczony i zostanie przedstawiony do zatwierdzenia w Watykanie.
„Myślimy już o procesie jego stopniowego wdrażania i przygotowaniu nowych dokumentów wewnętrznych, jak program formacyjny czy też statut seminarium, tak by one odpowiadały współczesnym czasom i wyzwaniom” – powiedział ks. Rzeszowski.
Kolejnym tematem obrad Komisji była formacja diakonów stałych, których w Polsce – jak zauważył ks. Rzeszowski – przybywa. „Myślimy o tym, by to środowisko integrować i ujednolicać w kwestiach formacji czy też oczekiwań i wymagań” – powiedział.
Komisja zapoznała się też z pracami Fundacji Świętego Józefa, której zadaniem jest koordynowanie i stymulowanie działań związanych z ochroną małoletnich w Kościele. „To bardzo aktualny i ważny temat. Każda diecezja czy zgromadzenie zakonne ma już swoje dokumenty, szkolenia i program działań, jednak jest też potrzeba, by integrować te wszystkie działania i zobaczyć, jakie są jeszcze potrzeby” – powiedział ks. Rzeszowski.
Podczas dzisiejszych obrad omówiono również zakończoną sesję rekolekcyjno-formacyjną dla kapłanów na Jasnej Górze, która od wielu lat odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.
Komisja Duchowieństwa spotyka się zwykle dwa razy w roku. Do jej zadań należy m.in. zapoznawanie się z dokumentami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi formacji do kapłaństwa i posługi kapłańskiej oraz troska o ich recepcję w Kościele w Polsce. Przewodniczącym Komisji od 2016 roku jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.
Kolejne spotkanie Komisji zaplanowano jesienią tego roku w Gnieźnie.
Za: Biuro Prasowe KEP