„Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Pojawią się na niej pamiątki związane m.in. z marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz ks. Ignacym Skorupką, kapelanem i spowiednikiem żołnierzy Wojska Polskiego, który poległ podczas walk z bolszewikami.
W setną rocznicę polskiego triumfu w wojnie polsko-bolszewickiej, Muzeum Wojska Polskiego przygotowało niecodzienną wystawę czasową. W przestrzeni muzealnej umieszczono replikę samolotu, którym latał Merian Cooper, pilot eskadry kościuszkowskiej.
Uwagę widza skupia też wykonana nowoczesną techniką sylwetka wodza zwycięskiej armii Józefa Piłsudskiego siedzącego na słynnej Kasztance. Aranżacja wystawy podkreśla rangę zabytków związanych z walkami o niepodległość i bohaterami tego okresu.
W przestrzeni ekspozycyjnej zostaną pokazane unikatowe zbiory z okresu walk z bolszewikami: broń, ordery i odznaczenia, plakaty wzywające do walki czy mapy sztabowe.
Zobaczyć też będzie można m.in. mundury Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego najbliższego współpracownika gen. Kazimierza Sosnkowskiego, a także pamiątki związane z ks. Ignacym Skorupką, kapelanem 236. Ochotniczego Pułku Piechoty, który poległ 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem.
Warto też zwrócić uwagę na barwne sztandary jednostek walczących w obronie odzyskanej niepodległości. Niejednokrotnie były one darem lokalnych społeczności, które wręczały je oddziałom idącym na front. Szczególnie cennymi są znaki 101. Rezerwowego Pułku Piechoty i 205. Ochotniczego Pułku Piechoty.
Nie zabraknie także pamiątek-trofeów wojennych, w tym jedynego bolszewickiego sztandaru, który udało się ukryć przed bezprawnym odebraniem i przekazaniem do Moskwy w latach 50. Na zwiedzających czeka także kilka niespodzianek, które z pewnością uatrakcyjnią poznawanie zwycięskich kart naszej historii.
W wojnie 1920 r. Wojsko Polskie zdobyło około pięćdziesięciu sztandarów wroga, które znalazły się w Muzeum Wojska Polskiego.
Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi w czwartek 13 sierpnia o godz. 13.00.
MWP, lk / Warszawa