„Koperta życia Caritas” ratuje życie seniorów i pomaga medykom

W maju do 20 tys. starszych podopiecznych Caritas diecezjalnych trafią „Koperty życia Caritas”. To już druga odsłona akcji, która ma w krytycznych sytuacjach ułatwić służbom medycznym dostęp do danych o zdrowiu seniorów potrzebujących pomocy.

„«Koperta życia Caritas» zawiera informacje na temat moich chorób i przyjmowanych leków. Umieściłem ją w lodówce” – opowiada Wacław Banaszczyk, emeryt z Warszawy. „Wszystko mam zapisane, podaję też numery telefonów moich bliskich. O «Kopercie życia Caritas» informuje naklejka na lodówce. Jestem teraz spokojniejszy, bo dzięki «Kopercie życia Caritas» ekipie ratunkowej łatwiej będzie udzielić mi pomocy, gdyby coś mi się stało i nie było ze mną kontaktu” – dodaje pan Wacław.

Bezcenna wiedza pod ręką

„Koperta życia Caritas” zawiera kartę z podstawowymi i aktualnymi danymi na temat domownika – seniora. Na karcie są zapisane jego personalia, numer PESEL, grupa krwi, informacje o uczuleniach, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, a także dane kontaktowe bliskiej osoby, którą należy powiadomić w sytuacji nagłego zagrożenia.

Poza kartą informacyjną w pakiecie „Koperty życia Caritas” znajdują się też: foliowe zabezpieczenie karty, naklejka na lodówkę informująca, że tu znajduje się „Koperta życia Caritas” oraz wizytówka do portfela, z miejscem na podstawowe informacje – na wypadek, gdyby służby medyczne trzeba było wezwać na ulicy, poza miejscem zamieszkania seniora. W domu „Koperta życia Caritas” umieszczana jest w lodówce – w miejscu łatwo dostępnym dla ratowników.

Gdy liczą się sekundy

Jak podkreśla Grzegorz Bogusz, ratownik medyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym, dla medyków takie rozwiązanie to ułatwienie na wagę złota, bo w swojej pracy często spotykają się oni z problemami w komunikacji z osobami starszymi. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w ciężkich stanach, na przykład po udarze mózgu, ale nie tylko.

„Nie każda osoba starsza jest w stanie podać nazwy przyjmowanych leków, ich dawki, czy też wymienić posiadane obciążenia chorobowe. Na pytanie: na co się pani leczy, często pada odpowiedź: na serce. W karcie wkładanej do koperty jest miejsce, aby w sposób precyzyjny i niebudzący wątpliwości, wskazać obciążenia. To dla nas bardzo ważne, bo ma wpływ na dalsze postępowanie z pacjentem, na dobór leków, które możemy podać” – wyjaśnia ratownik.

Ważna aktualizacja

Pierwsze koperty dotarły do 20 tysięcy seniorów – beneficjentów programów „Na codzienne zakupy” i #PomocDlaSeniora w grudniu 2020 r., wraz ze świątecznymi paczkami. Kolejne 20 tysięcy „Kopert życia Caritas” trafia do seniorów w maju 2021 roku.

„«Koperty życia Caritas» są przekazywane seniorom przez wolontariuszy Caritas diecezjalnych uczestniczących w programie «Na codzienne zakupy», który Caritas realizuje razem z Fundacją Biedronki. W razie potrzeby członkowie rodzin lub wolontariusze Caritas mogą pomóc seniorom wpisać do karty informacyjnej potrzebne dane o zdrowiu i lekach” – tłumaczy Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych w Caritas Polska. A ratownik Grzegorz Bogusz przypomina o aktualizacji kart informacyjnych umieszczanych w „Kopertach życia Caritas”.

„Stan zdrowia się zmienia, diagnozowane są nowe choroby, przepisywane są nowe leki. Warto pamiętać , aby dane zawarte w tej kopercie aktualizować” – zaznacza.

Wzór „Koperty życia Caritas” do samodzielnego wydrukowania można pobrać ze strony internetowej Caritas Polska. Jest dostępny pod adresem www.caritas.pl/koperta.

Źródło: Caritas Polska
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama