Mieli zniknąć na zawsze... Zidentyfikowano 26 ofiar totalitaryzmów

Dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Podczas konferencji ujawnione zostały nazwiska 26 osób.

Wśród zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. „Sęk”, który zginął zastrzelony podczas próby ucieczki spośród grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach tzw. Obławy Augustowskiej. Jego identyfikację można uznać za pierwszą ze wszystkich ofiar Obławy. Jego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac poszukiwawczych w miejscowości Osowy Grąd w powiecie augustowskim.

Największą grupę pośród dziś ogłoszonych nazwisk stanowią ofiary odnalezione na terenie „wrocławskiej Łączki”, czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, gdzie prof. Krzysztof Szwagrzyk wraz ze swoim zespołem prowadził działania poszukiwawcze już 20 lat temu. Dziś ogłoszone nazwiska należą do 6 osób odnalezionych w 2011 roku. Do grona zidentyfikowanych dołączają także dwie ofiary operacji „Lawina”, podczas której UB przy pomocy NKWD bestialsko zamordowało ponad 100 członków oddziału kpt. Henryka Flamego, ps. „Bartek”, oraz ofary pogrzebane na cmentarzach w Lublinie i Krakowie.

Szczególnie poruszająca jest historia Romualda Lenczewskiego, którego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań w miejscowości Leńce. 8 października 1943 r. sześcioletni Romuald, widząc zbliżających się do wsi Niemców, próbował ostrzec rodziców, którzy pracowali w polu. W kierunku chłopca Niemcy oddali serię z karabinu maszynowego. Rannego chłopca, który dawał oznaki życia, Niemcy kazali pogrzebać przypadkowemu mieszkańcowi wsi w dole przygotowanym do przechowywania ziemniaków. Po latach wzniesiono mu symboliczny grób. W wyniku przeprowadzonych prac odnaleziono, zabezpieczono i zidentyfikowano szczątki chłopca. Notę identyfikacyjną odebrał bratanek Romualda Lenczewskiego.

Wśród zidentyfikowanych ofiar są:

Mieczysław Bielec ps. „Błysk”
Tadeusz Bielec ps. „Zwierz”, „Sprytny”, „Knotek”
Jan Borek ps. „Jastrząb”
Jan Chabiński ps. „Dąb”, „Filistyn”
ppor. Apoloniusz Duszkiewicz ps. „Polza”
ppor. rez. Florian Ewertowski
Eugeniusz Gałat ps. „Sęp”, „Wiktor”
Mieczysław Gdula
Stanisław Antoni Gutowski ps. „Sokół”
Mieczysław Inglot ps. „Odważny”
Tadeusz Kopiczak ps. „Krasy”
Tadeusz Kwieciński ps. „Sosna”
Romuald Mikołaj Lenczewski
st. sierż. AK/ppor. cz. w. WiN Zygmunt Libera ps. „Babinicz”
Jakub Łaciak
Jan Majewski ps. „Śmiały”
Władysław Migdał ps. „Mit”, „Ordon”
Wojciech Mszanik ps. „ Kukuć”
Aleksander Orzeł
Zbigniew Rostek ps. „Piotr”
Marian Władysław Sikorski
sierż. zaw./ ppor cz.w. Sobolewski Wacław ps. „Sęk” „Skała”
Antoni Sojka ps. „Zając”
Witold Sulik ps. „Pług”
Stefan Wojciechowski ps. „Mordka”, „Gałązka”
Leon Zagata, ps. „Złom”

Źródło: poszukiwania.ipn.gov.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama