Spotkanie plenarne KEP rozpoczęło się 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po zakończeniu obrad biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, aby odnowić Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum”, duszpasterstwo rodzin, a także inicjatywy związane z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa to niektóre z tematów 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Rozpoczęło się ono 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Przez dwa dni biskupi zebrani w klasztorze ojców bernardynów będą rozmawiać na temat najważniejszych spraw Kościoła w Polsce – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ podczas spotkania z dziennikarzami. Jak poinformował, po zakończeniu pierwszego dnia obrad biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej w imieniu metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego powitał wszystkich zebranych na terenie archidiecezji krakowskiej. „Jest to centrum duchowe naszej archidiecezji” – powiedział o Kalwarii Zebrzydowskiej ks. Michalczewski. „Chcemy, by z tej duchowej stolicy naszej archidiecezji płynął ważny głos biskupów” – dodał. Podkreślił, że archidiecezja krakowska bardzo się cieszy, że udało się te obrady zorganizować na jej terenie. Przypomniał też, że obrady w tym miejscu miały odbyć się rok temu, z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, ale wówczas zostało odwołane z powodu pandemii.