Planujesz wypoczynek nad wodą? Sprawdź w internecie czystość kąpielisk

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Powadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny serwis uwzględnia w tym sezonie informacje o 665 kąpieliskach – przekazał PAP rzecznik GIS Jan Bondar.

„Warto poświęcić kilka minut, planując wypoczynek nad wodą, by dowiedzieć się, czy to bezpieczne. Aktualizacja serwisu odbywa się na bieżąco na podstawie danych raportowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i organizatorów kąpielisk” – wskazał rzecznik.

Zaznaczył, że woda w kąpieliskach jest monitorowana m.in. pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych czy zakwitu sinic. Badania obejmują też np. kontrolę wizualną, czy w wodzie nie ma materiałów smolistych, szkła, tworzyw sztucznych i innych odpadów w ilości niedającej się natychmiast usunąć z wody.

Przypomniał, że w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości mikrobiologicznych lub np. zakwitu sinic wydawany jest zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania lub oceny wizualnej wody, które wykażą odpowiednią czystość wody.

"Na stronie https://sk.gis.gov.pl/ znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych przydatnych informacji o infrastrukturze, m.in. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego, miejsca na grill, wydzielonych miejsc dla dzieci czy do wyprowadzania psa" – wskazał rzecznik.

Informacji można szukać, odnajdując w serwisie interesujące nas kąpielisko na mapie bądź w na liście kąpielisk lub wpisując w okno wyszukiwarki nazwy kąpieliska, akwenu czy miejscowości. Po wybraniu interesującego nas kąpieliska, wyświetla się komunikat o czasie trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk, tzn. takich, w których sezon się już rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej informacji. Serwis umożliwia również wyszukanie kąpieliska w pobliżu nas, po wyrażeniu przy wchodzeniu na stronę zgody na udostępnienie lokalizacji naszego urządzenia.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama