„Młode pokolenie częściej rozpoznaje szanse biznesowe. To jest coś, co odróżnia ich od starszych. Natomiast trochę brakuje im wiedzy, umiejętności” – mówił podczas Kongresu 590 dr hab. Przemysław Zbierowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Jak dodał, młodzi uważają też, że trudno jest otworzyć biznes w Polsce. „Oni widzą szanse, ale nie są przygotowani do ich wykorzystania” – stwierdził.
Z kolei Anna Marciniak, ekspertka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zwróciła uwagę, że młodym ludziom brakuje umiejętności praktycznych. „Słyszymy głosy pracodawców, którzy twierdzą, że młode pokolenie nie jest przygotowane do pracy, a przynajmniej tak, jak pracodawcy sobie to wyobrażają” – tłumaczyła, podając jako przykład kompetencje językowe.
Wojciech Jasiński, który w dyskusji reprezentował młode pokolenie, mówił m.in. o tym, że pracodawcy rzadko proponują umowę o pracę, zastępując ją umową cywilnoprawną albo kontraktem B2B. Zwrócił uwagę, że zamiast szukać rozwiązań – np. technologicznych – za granicą, lepiej byłoby inwestować w potencjał młodych Polaków.
Eksperci rozmawiali o tym, jak duże są różnice między funkcjonującymi obecnie na rynku pracy pokoleniami – osób pamiętających czasy PRL i tych, którzy nie mają takiego doświadczenia. Zwracali uwagę, jak podsumował prowadzący spotkanie Agaton Koziński, że z jednej strony młodzi nie są przygotowani do pracy, z drugiej jednak pracodawcy nie są przygotowani do zatrudniania przedstawicieli młodszego pokolenia.
Czy dzięki staraniom firm, wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom młodych pracowników, projektom uczelni czy instytucji uda się zmniejszyć różnice na tyle, by te dwa pokolenia mogły współdziałać? Uczestnicy dyskusji byli optymistami.
„Myślę, że te pokolenia się dotrą” – mówiła A. Marciniak, zaznaczając, że pracodawcy widzą w młodych ludziach potencjał. „Drobne zgrzyty będą, ale myślę, że się dotrą” – dodała. „Mam nadzieję, że się dogadamy, że będziemy mogli przekazać ten kod kulturowy także dla dobra Polski” – zaznaczył Przemysław Zbierowski. „Różnorodność wzbogaca. Jestem pewna, że te pokolenia się dogadają i wyjdzie z tego coś dobrego” – dodała Jolanta Bańczerowska (Żabka Polska), a Wojciech Jasiński zapewniał, że znalezienie wspólnego języka jest jedynym rozwiązaniem. „Polskę zbudujemy wspólnie – młodsi, starsi, ci, którzy dopiero się urodzą i ci, którzy już pracują” – mówił.
---
Panel „Urodzeni w wolnej Polsce. Jak mądrze wspierać talenty, wiedzę i przedsiębiorczość młodych Polaków?” był częścią trwającego od 5 do 6 października Kongresu 590. Więcej na kongres590.opoka.org.pl