Co piąty badany pracownik uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc. uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. – że neutralny – wynika z ankiet przeprowadzonych przez portal Pracuj.pl.
Jak podano w informacji na temat badania, według 64 proc. pytanych przez portal, dobry urlop jest kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy, z kolei tylko co dziesiąty nie zgadza się z tą opinią. Jednocześnie 51 proc. respondentów uważa, że letni urlop jest ważniejszy niż zimowy – odwrotną opinię ma 16 proc.
Pandemia sprawiła jednak, że 44 proc. respondentów Pracuj.pl zadeklarowało, iż planowało na początku roku skromniejszy urlop letni niż w minionych latach.
Portal pytał także pracowników o to, jak ich szefowie odnoszą się do brania urlopów. Z odpowiedzi wynika, że co piąty badany Polak (21,5 proc.) uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc, uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. – że neutralny.
Jeśli chodzi o branie pojedynczych dni wolnych przez członków zespołu, to z niechęcią podchodzą do tego szefowie 18 proc. badanych przez Pracuj.pl, 29 proc. ma stosunek neutralny.
Jak wynika z ankiet, blisko dwie trzecie pracowników stara się przed wyjazdem na urlop zostawić współpracownikom wszystkie ważne informacje dotyczące wykonywanej pracy. Teoretycznie powinny im w tym pomagać firmowe standardy. Jednak według deklaracji badanych, tylko nieco ponad 4 na 10 z nich ma w swoim miejscu pracy określone procedury, pomagające sprawnie przekazać innym obowiązki na czas urlopu.
Według Pracuj.pl, choć urlopy są bardzo istotne dla pracowników – nie zawsze muszą stanowić priorytet. Portal zapytał respondentów o to, czy byliby skłonni zrezygnować z części swoich dni urlopowych, jeśli wiązałoby się to z podwyżką lub awansem. Twierdząco na to pytanie odpowiedziała połowa respondentów, przecząco – 27 proc. Na takie rozwiązanie wyraźnie częściej były zdecydowane osoby do 25 roku życia (70 proc.) niż mające powyżej 44 lat (43 proc.). (PAP)
autorka: Małgorzata Werner-Woś
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.