W Polsce co ósme drzewo ma sto lat!

Zgodnie z Wielkoobszarową Inwentaryzacją Stanu Lasów kompleksy leśne zajmują 29,6 proc. powierzchni kraju, a co ósme drzewo ma powyżej 100 lat – informują Lasy Państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012 roku i jest obchodzony 21 marca.

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012 roku i jest obchodzone 21 marca.

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że mimo iż lasy dostarczają świeże powietrze, bogatą w składniki odżywcze żywność, składniki do produkcji leków, czystą wodę i przestrzeń do rekreacji, to rocznie na świecie jest traconych 10 mln ha lasów, co odpowiada powierzchni Islandii. Problemem jest również degradacja ziemi, która dotyka prawie 2 mln ha, czyli obszaru większego niż Ameryka Południowa.

Leśnicy zaznaczyli, że ONZ jak i FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) apelują o odtworzenie zdegradowanych terenów. Przykładem jest chociażby Wielki Zielony Mur dla Sahary oraz inicjatywa dla Sahelu. Zostały one zapoczątkowane przez Unię Afrykańską w 2007 r. Posadzenie „zielonej ściany" ma odtworzyć 100 mln ha zdegradowanych gruntów. Inicjatywy mają przyczynić się również do utworzenia 10 mln zielonych miejsc pracy do 2030 r.

Lasy Państwowe informują, że zgodnie z Wielkoobszarową Inwentaryzacją Stanu Lasu (2014-2018) tereny leśne zajmują 29,6 proc. powierzchni Polski. Względem ostatniej inwentaryzacji powierzchnia lasów zarządzanych przez państwo wzrosła o 50,2 tys. ha do 7,15 mln ha. Co ósme drzewo w Polsce ma też ponad sto lat.

Inwentaryzacja wykazała, że w ostatnich dziesięciu latach w LP co roku na każdym hektarze średnio przyrastało 9,19 m sześc. drewna z tego pozyskiwano 5,66 m sześc., czyli 3,63 m sześc. drewna pozostawało i powiększało zasoby.

Leśnicy informują, że aby zwiększyć różnorodność biologiczną w lasach pozostawia się coraz więcej martwego drewna. Przez ostatnią dekadę odnotowano wzrost z ok. 5,7 m sześc./ha do ok. 8,4 m sześc./ha.

Lasy dodały, że w okresie od 2009 r. do 2019 r. nastąpiło zwiększenie udziału gatunków liściastych z 29,2 proc. do niemal 32 proc.

Lasy Państwowe rocznie sadzą w Polsce 500 mln drzew, a na potrzeby polskich lasów rocznie w szkółkach leśnych jest produkowanych 800 mln sadzonek różnych gatunków drzew (51 proc. są to gatunki iglaste, 49 proc. gatunki drzew liściastych).

Leśnicy wskazują, że utrata i degradacja lasów powodują emisję dużej ilości gazów ocieplających klimat, a co najmniej 8 proc. roślin leśnych i 5 proc. zwierząt leśnych na całym świecie jest skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Lasy podkreśliły, że dla wielu gatunków zwierząt i roślin jedyną szansą na przetrwanie są działania prowadzone przez ludzi. O znaczeniu czynnej, zaangażowanej ochrony przyrody wiedzą pracownicy Lasów.

Przypomniano, że w Polsce od lat realizowane są projekty mające na celu zachowanie zagrożonych gatunków i dotyczą np. żubrów, głuszców, cietrzewi, rybołowów i sokołów. Leśnicy starają się też restytuować w lasach cisy.

W sumie, jak poinformowano, zadania z zakresu ochrony gatunków i siedlisk są realizowane w stu lokalizacjach na terenie kraju i dotyczą ochrony 30 cennych gatunków i 30 rodzajów siedlisk.

źródło: mick/ skr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama