W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie można zwiedzać wystawę „Tablice Pamięci”, dokumentującą skalę niemieckich represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939 - 1945. Wystawa jest częścią projektu Fundacji PGE poświęconego Tablicom Karola Tchorka.
Płaskorzeźbione, z wykutym w piaskowcu krzyżem maltańskim, tablice Karola Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Znajdujące się w wielu dzielnicach Warszawy tablice od kilkudziesięciu lat przypominają o ogromie zbrodni, jakich ludność Warszawy doznała od niemieckiego okupanta. Obecnie z 450 tablic upamiętniających miejsca straceń i walk powstańczych zostało w przestrzeni publicznej zaledwie 167. Zainicjowany w 2018 roku projekt „Tablice Pamięci” ma na celu uchronić przed zapomnieniem te ważne dla historii Warszawy miejsca.
Często mijamy niektóre z tablic, nie pamiętając, czego dotyczą, a są świadectwem pamięci o konsekwentnym planie eksterminacji mieszkańców Warszawy i zniszczenia miasta przez Niemców. Pamięć i tożsamość narodowa są dobrem, o które chcemy się troszczyć i popularyzować wśród następnych pokoleń - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Projekt „Tablice Pamięci” powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Objęty został patronatem wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.
Autorzy wystawy - historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski na dwudziestu tablicach udokumentowali największe zbrodnie, których dopuścił się niemiecki okupant na ludności Warszawy. Poczynając od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim, czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego.
Choć wystawa prezentowana jest w Muzeum Wojska Polskiego to zawsze należy pamiętać, że II wojna światowa to nie tylko działania militarne. Przeciwnikiem był cały naród. Zamysłem było zlikwidowanie państwa polskiego, narodu polskiego - mówił Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.
Wystawa „Tablice Pamięci” przygotowana została w języku polskim i angielskim. Towarzyszy jej dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą którego można pobrać aplikację z lokalizacjami 167 tablic Tchorka i spisaną historią upamiętnionych miejsc.
Dotychczas wystawę można było obejrzeć dzięki PKP Polskim Kolejom Państwowym w hali dworca Warszawa Centralna, wirtualnie na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”. Od 5 maja można ją ponownie zobaczyć na żywo na terenie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.