Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami do 34 st. Celsjusza wzdłuż zachodniej granicy kraju i dalej w głąb kraju. W województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim ostrzeżenie ma drugi stopień w trzystopniowej skali.
W części woj. opolskiego, w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim i kilku powiatach pomorskiego - niższy - pierwszy stopień ostrzeżenia.
Temperatura maksymalna może sięgnąć 30-33 st., a lokalnie 34 st. C. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 12 w sobotę, do godz. 20 w niedzielę. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.
Drugim stopniem ostrzeżenia przed upałami IMGW objął całe woj. lubuskie, a w dolnośląskim powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, zgorzelecki i złotoryjski oraz Legnicę i Wrocław.
Alert pierwszego stopnia na Dolnym Śląsku dotyczy powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego i ząbkowickiego. Dla powiatów podgórskich nie wydano ostrzeżeń.
W Wielkopolsce ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla 16 powiatów: czarnkowsko-trzcianeckiego, gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, poznańskiego, rawickiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, wolsztyńskiego, a także dla Leszna i Poznania.
Alert pierwszego stopnia dotyczy powiatów: chodzieskiego, gnieźnieńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pilskiego, pleszewskiego, słupeckiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego, złotowskiego oraz Kalisza.
W Zachodniopomorskiem ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla powiatów: gryfińskiego, pyrzyckiego, myśliborskiego i choszczeńskiego, a pierwszego dla stargardzkiego, drawskiego, wałeckiego, szczecineckiego i Szczecina. Na pozostałym terenie nie ma ostrzeżeń.
Pierwszy stopień obowiązuje też w trzech powiatach zachodniej Opolszczyzny - powiatów: nyskiego, brzeskiego i namysłowskiego, dwóch na Pomorzu - w powiecie człuchowskim i chojnickim oraz w woj. kujawsko-pomorskim - w powiatach: tucholskim, sępoleńskim, nakielskim, bydgoskim, żnińskim i mogileńskim oraz Bydgoszczy.(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.