Jasnogórskie obchody uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Losy Europy i świata są w rękach Boga, a Maryja jest naszą nadzieją, pociechą i wsparciem, przypomniał na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak wraz z przedstawicielami Episkopatu celebrował główną Sumę odpustową w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Przede wszystkim w pielgrzymkach pieszych przybyły tysiące wiernych. Ponowiono zawierzenie zawarte w Jasnogórskich Ślubach Narodu autorstwa bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Generał Zakonu Paulinów podkreślał, że pośród zamętu świata jasnogórski Wizerunek pokazuje nam jasną Drogę - Jezusa. - Zawierzenie nie oznacza bezsilności, ale zaufanie i wiarę - przypominał o. Arnold Chrapkowski.

„Dziś pragniemy szczególnie prosić Maryję, by ocaliła i rozpaliła na nowo wiarę narodu polskiego, zwłaszcza w młodych pokoleniach i rodzinach”.

Prymas Polski zauważył w kazaniu, że Maryja w jasnogórskiej szkole „w pewien sposób nas wychowuje i kształtuje, ucząc podążania drogą wolności dzieci Bożych, a Jan Paweł II tę szkołę nazwał nawet jasnogórską ewangelizacją. Abp Polak wyraził nadzieję, że będzie ona miała  odzwierciedlenie w naszym życiu.

„Mówił papież Franciszek, że Ewangelię głosi się skutecznie kiedy samo życie przemawia, gdy ukazuje wolność, która wyzwala innych, miłosierdzie, które bez słów mówi o Chrystusie, umiejąc podejmować dialog”.

Prymas Polski podkreślił, że Kościół „będzie tym bardziej wiarygodnym świadkiem Ewangelii, gdy inni będą widzieli jak się miłujemy, gdy będziemy potrafili słuchać Boga i siebie nawzajem i umieli spoglądać w tym samym kierunku, choć idąc, jak na jasnogórski szczyt, różnymi drogami.

Sumę odpustową celebrowali polscy biskupi, którzy tradycyjnie w wigilię święta odbywali swoją Radę. Tematem spotkania było zakończenie diecezjalnego etapu Synodu o synodalności oraz podsumowująca go ogólnopolska synteza. Konsultacje synodalne wskazały na pragnienie poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Kluczowe w tym procesie jest osobiste nawrócenie, tak świeckich, jak i duchownych. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób. Wszystkim podziękował abp Adrian Galbas, koordynator etapu krajowego i wyraził nadzieję, że będziemy mogli dalej wędrować w Kościele synodalnym i że z każdym naszym kolejnym doświadczeniem będziemy się takiego Kościoła bardziej uczyć.

Niektórzy już to czynili, także podczas pielgrzymek pieszych. Kompanie z metropolii łódzkiej wędrowały pod hasłem: „Wspólna droga”. W sumie na uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej w 91 pielgrzymkach pieszych przyszło ponad 20 tys. osób. Znacząco zwiększyła się liczba pielgrzymek rowerowych a także biegowych. Dotarły też grupy na rolkach i motocyklach.

Pielgrzymi podkreślają solidarność z narodem ukraińskim i zapewniają o modlitwie. Biskupi apelują też, by przedłużający się kryzys nie wygasił w nas wyrażanej na wiele sposobów woli pomocy naszym, doświadczonym wojną. siostrom i braciom.

« 1 »

reklama

reklama

reklama