KGP: akcja „Prędkość” – więcej patroli z wideorejestratorami i laserowymi miernikami prędkości

W piątek rano na drogi w całej Polsce wyruszają policjanci wyposażeni m.in. w wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Rozpoczyna się akcja „Prędkość” – poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz w rozmowie z PAP podkreślił, że piątkowe działania „Prędkość” wynikają z kalendarza działań ROADPOL-u, czyli sieci europejskich sił policji drogowej. „ROADPOL jest przede wszystkim zaangażowany w zmniejszenie liczby zgonów i poważnych obrażeń na europejskich drogach” – zaznaczył policjant.

„W Polsce funkcjonariusze podczas działań wykorzystają m.in. wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Na drogach pojawi się wiele patroli policyjnych grup Speed” – powiedział.

Wskazał, że podczas akcji mundurowi skupią się głównie na tych kierowcach, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości. Policjanci sprawdzać będą również wymagane dokumenty i kontrolować stan trzeźwości kierowców. „Działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Jest ona jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń drogowych” – przekazał.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP zaznaczył, że w 2022 roku przez pierwszych 7 miesięcy odnotowano 19060 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, za co grozi nie tylko wysoki mandat karny (za przekroczenie prędkości dozwolonej o więcej niż 70 km/h nawet 2500 zł), ale również zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.

Jednocześnie zauważył, że takich interwencji jest zdecydowanie mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy policjanci zatrzymali 37485 kierujących pojazdami za to wykroczenie (spadek liczby wykroczeń o ponad 49 proc.). „Nie tylko w tym dniu prosimy o bezpieczną dostosowaną do panujących warunków drogowych zgodną z przepisami jazdę” – dodał nadkomisarz.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama