Podsumowanie obrad 391. Zebrania Plenarnego KEP

Tocząca się w Ukrainie wojna i wywołany przez nią kryzys humanitarny były głównymi tematami 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Odbyło się ono 14 i 15 marca br. w budynku UKSW w Warszawie. Biskupi omówili też m.in. kwestie duszpasterstwa oraz dotychczasowy przebieg procesu synodalnego w Polsce. Pierwszego dnia obrad koncelebrowali Mszę św. z okazji 9. rocznicy wyboru Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.

„Cieszę się, że i parafianie i kapłani włączają się tak licznie w pomoc uchodźcom z Ukrainy” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po zakończeniu 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Turystyki, Migracji i Pielgrzymek KEP powiedział o projekcie Rodzina Rodzinie, który jest propozycją Kościoła dotyczącą pomocy długofalowej uchodźcom wojennym z Ukrainy. Bp Włodzimierz Juszczak OSBM z eparchii wrocławsko-koszalińskiej przedstawił natomiast działania pomocowe Kościoła grekokatolickiego. Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki podał zaś dane liczbowe dotyczące pomocy udzielonej przez Kościół w Polsce Ukrainie.

Relacja z konferencji prasowej po zakończeniu obrad

„Wielu uciekających znalazło schronienie w polskich rodzinach, w ośrodkach diecezjalnych i parafialnych, żeńskich i męskich wspólnotach zakonnych […] Za to wielkie dobro i spontaniczną pomoc biskupi wyrażają wszystkim, którzy je okazali, wielką wdzięczność” – podkreślili biskupi w komunikacie po zakończeniu obrad. Wezwali w nim wszystkich wiernych do intensywnej modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie, a także ofiarowania uchodźcom dalszej możliwej pomocy materialnej.

Komunikat z 391. ZP KEP

Podczas obrad biskupi wydali specjalne Oświadczenie w sprawie wojny w Ukrainie, w którym wezwali odpowiedzialnych za jej wybuch agresji do jak najszybszego wstrzymania działań wojennych i podjęcia wysiłków zmierzających do zawarcia sprawiedliwego pokoju. Jednocześnie wezwali wszystkie osoby wierzące do  żarliwej modlitwy.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wojny w Ukrainie

Dodatkowo, swoje Słowo ws. ‚posługi miłości wobec przybyszów” skierował bp Andrzej Czaja – przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. „W procesie przyjmowania uchodźców należy podjąć wysiłek spotkania z nimi, rozmowy, słuchania ich i dialogu, wspólnego rozeznania ich tożsamości kulturowej i religijnej, sytuacji osobistej i rodzinnej, ich potrzeb, lęków i pragnień” – zauważył bp Czaja.

Posługa miłości wobec przybyszów – Słowo Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP

Komunikat dotyczący pomocy uchodźcom, która „jest autentycznym świadectwem chrześcijańskiej postawy” wydała również Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.  Członkowie Rady zaproponowali, aby działania pomocowe objąć programem Rodzina Rodzinie analogicznym do tego, jaki w ostatnich latach organizowany był przez Caritas Polska wobec tysięcy rodzin syryjskich. „Niech jedna rodzina (lub kilka rodzin) obejmie patronatem jedną rodzinę z Ukrainy, przede wszystkim w formie towarzyszenia, poświęconego czasu, wprowadzenia w życie naszego społeczeństwa, bogactwa naszej kultury, piękna życia religijnego, ale również w formie pomocy materialnej w razie takiej potrzeby” – podaje komunikat.

Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy

Podczas obrad biskupi omawiali również bieżące kwestie dotyczące Konferencji Episkopatu Polski. Dokonali m.in. wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski i instytucji z nią związanych. Powołano m.in. Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, którym został bp Piotr Turzyński, w miejsce bp. Wiesława Lechowicza, który w styczniu br. został mianowany biskupem polowym WP.

Wybory 391. ZP KEP

Obrady zakończyły się 15 marca po południu wspólną modlitwą i błogosławieństwem.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama