W piątek prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na ministra rozwoju i technologii. Nowy szef resortu rozwoju był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.
Waldemar Buda odebrał w piątek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt powołania na stanowisko szefa resortu rozwoju.
„Gratuluję tej nominacji i dziękuję za jej przyjęcie" – powiedział prezydent.
Nowy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda od listopada 2019 r. sprawował funkcję wiceministra funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej, od czerwca 2019 r., pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od lipca 2019 r. Buda jest również pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.
Buda ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego – wskazano na stronach gov.pl. W latach 2007-2011 odbył aplikację radcowską. W 2011 roku uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. Od 2011 roku jako radca prawny pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.
„W 2015 działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy" – przekazano. Zwrócono uwagę, że w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Buda został wybrany na posła na Sejm RP. "Jako poseł zajął się zagadnieniami dotyczącymi praw lokatorów i ochroną praw spółdzielców" – poinformowano. Współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych oraz uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie Postępowania Cywilnego - dodano.
Buda jest żonaty, ma dwoje dzieci, jego pasją jest bieganie.
W czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył akt odwołania z funkcji ministra rozwoju i technologii Piotrowi Nowakowi. Dwa tygodnie wcześniej premier Mateusz Morawiecki poinformował o zdymisjonowaniu Nowaka. Wyjaśnił, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z ministrem Nowakiem.
Piotr Nowak pełnił funkcję ministra rozwoju i technologii od października 2021 r. W latach 2015-2020 był wiceministrem finansów, a od stycznia 2021 doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.