Silny wiatr unieruchomił kolejki linowe na Kasprowym Wierchu

Wiatr osiągający w Tatrach prędkość do 90 km/h spowodował unieruchomienie kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz wyciągów krzesełkowych w Kotle Gąsienicowymi i Kotle Goryczkowym. Kiedy wiatr ustanie, narciarze będą mogli szusować na jedynych w Polsce wysokogórskich trasach o charakterze alpejskim.

Na Kasprowym Wierchu leży już 1,5 metra śniegu. Odpowiednio gruba pokrywa naturalnego śniegu pozwalała na otwarcie obydwu stoków narciarskich na Kasprowym Wierchu, nazywanym Świętą Góra Narciarzy. Z uwagi na przepisy ochrony przyrody nie jest możliwe ich sztuczne naśnieżanie.

„Zima w górach trwa w pełni, a na trasach narciarskich panują fantastyczne warunki. Dzięki intensywnym opadom śniegu, sprzyjającej aurze oraz zaangażowaniu pracowników PKL, narciarze mogą wypróbować swoich sił zarówno na trasie w Kotle Gąsienicowym, jak i Goryczkowym. Zapraszamy wszystkich miłośników narciarstwa na obie trasy udostępnione w ośrodku PKL Kasprowy Wierch” – przekazał kierownik ośrodka PKL Kasprowy Wierch Marcin Kucharski.

Tatrzański Park Narodowy (TPN) przypomina o zakazie jeżdżenia na nartach poza wyznaczonymi trasami i szlakami. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W obecnych warunkach nawet trasy narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu są zagrożone dużymi lawinami. W minionym tygodniu sporych rozmiarów lawina zeszła aż na trasę w Kotle Goryczkowym. Lawinę wyzwolił najprawdopodobniej narciarz zjeżdżający poza wyznaczonym terenem.

„Zejście tej lawiny pokazuje, że jeżdżąc poza wyznaczoną trasą narażamy nie tylko siebie, ale również tych, którzy jeżdżą na nartach i poruszają się po szlakach zgodnie z zasadami” – czytamy w komunikacie TPN.

Trasa narciarska w Kotle Goryczkowym rozpoczyna się na wysokości ok. 1950 m n.p.m. Długość trasy wynosi 2,1 km, w zależności od wybranego wariantu, a różnica wysokości to 602 m. Z dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej prowadzi 3,5 km nartostrada do Kuźnic.(PAP)

autor: Szymon Bafia

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama