Święto katedry świętego Piotra Apostoła przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła

22 lutego obchodzimy święto katedry św. Piotra Apostoła. W Ewangelii dziś słyszymy: „Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój”. Data święta zbiega się w tym roku z polską premierą filmu Fundacji Opoka o kard. Wyszyńskim. A nie byłoby Polaka, św. Jana Pawła II, na tronie piotrowym bez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Święto katedry św. Piotra Apostoła przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła. Kościół modli się, aby „pośród zamętu świata nasza wiara pozostała nienaruszona".

Już w IV wieku obchodzono w Rzymie 22 lutego święto Katedry Świętego Piotra, wspominając, że Apostoł Piotr był biskupem tego miasta. Święto zostało później rozszerzone na cały Kościół. W 1558 roku papież Paweł IV ustalił ostatecznie 18 stycznia jako pamiątkę wstąpienia na tron rzymski św. Piotra, a 22 lutego na obchód święta objęcia stolicy w Antiochii. Oba święta obchodzone początkowo w Rzymie Paweł IV rozszerzył obowiązkowo na cały Kościół łaciński.

Jak czytamy na stronie brewiarz.pl, „w bazylice św. Piotra w Rzymie za głównym ołtarzem, w absydzie, jest tron (katedra), na którym miał zasiadać św. Piotr. Do V w. znajdował się on w baptysterium bazyliki św. Piotra. Drogocenna relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, spojonych od dawna bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. Słynny budowniczy bazyliki św. Piotra, Jan Wawrzyniec Bernini (+ 1680), zamknął ów tron w potężnej, marmurowej budowli. Ta właśnie katedra stała się symbolem władzy zwierzchniej w Kościele Chrystusa tak w osobie świętego Piotra, jak również jego następców. Święto to jest więc z jednej strony aktem wdzięczności Rzymian za to, że św. Piotr tak bardzo wyróżnił ich miasto, z drugiej zaś strony - jest okazją dla wiernych Kościoła okazania następcom św. Piotra wyrazu czci. Tron, na którym zasiadał św. Piotr, obecny stale w kościele, gdzie papież odprawia nabożeństwa i sprawuje liturgię dnia, jest nieustannym świadectwem, że biskupi rzymscy mają tę samą władzę nad Kościołem Chrystusa, jaką miał Piotr; że następcami Piotra mogą być tylko biskupi rzymscy".

W Ewangelii, czytanej dziś podczas Eucharystii, słyszymy: „Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój”. Data święta zbiega się w tym roku z polską premierą filmu Fundacji Opoka o kard. Wyszyńskim. A nie byłoby Polaka, św. Jana Pawła II, na tronie piotrowym bez kard. Stefana Wyszyńskiego. Film „Będziesz miłował” poświęcony Prymasowi Tysiąclecia zobaczyły już miliony widzów na całym świecie. Polska premiera dokumentu odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej PolPatronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległościskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

« 1 »

reklama

reklama

reklama