Wyjdź na swoją pustynię i wsłuchaj się w głos Boży. Dlaczego warto wziąć udział w rekolekcjach?

Okres Wielkiego Postu to czterdzieści dni pokuty i nawrócenia. To czas szczególny, poświęcony na modlitwę, refleksję i zbliżenie się do Pana Boga. W tym wyjątkowym okresie warto zaplanować sobie czas rekolekcji, czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem.

Żeby zrozumieć, czym są rekolekcje i jak je przeżywać, warto zacząć od etymologii. Pochodzi ono z języka łacińskiego od słowa „recolligere”– zbierać na nowo, powtórnie. W katolicyzmie oznacza to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej.

Rekolekcje organizowane są o różnych porach roku, w różnych miejscach i dla różnych grup społecznych. W okresie Wielkiego Postu, podobnie jak w Adwencie, w parafiach organizowane są rekolekcje parafialne, które w zamyśle mają nas usposobić i przygotować do przyjęcia łaski pokoju serca. Otwierają w nas potrzebę wyjścia na pustynię, gdzie panuje spokój i cisza. Powodują w nas poczucie wsłuchania się w siebie, by móc powrócić do źródeł, do Chrystusa.

Rekolekcje wielkopostne to szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Nie bez powodu Wielki Post określa się mianem czasu nawrócenia. Czterdzieści dni pokuty, wyrzeczeń oraz rezygnacji z pewnych przyjemności. To więcej czasu spędzonego na modlitwie, której potrzebę uświadamiają nam drogi krzyżowe czy „Gorzkie żale”. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele, aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego odprawiają je wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy, małżonkowie, rodzice czy ich dzieci. Kościół naucza i przygarnia wszystkich rozproszonych na całym świecie. Pogłębiając wiarę poprzez uczestnictwo w lekcjach duchowych, stajemy się coraz bardziej ufni wobec Boga. Kapłani głoszący Słowo Boże podkreślają, że znaczenie rekolekcji zależy przede wszystkim od naszego otwarcia się na łaskę Bożą.

Rekolekcje to także czas, by „odzyskać” (recolligere) czystość duszy w sakramencie pokuty i pojednania. Dobrze wiedzą o tym proboszczowie, gdyż na ten czas zapraszają do swoich parafii wielu spowiedników. Warto przygotować się do rekolekcyjnej spowiedzi, robiąc szczegółowy rachunek sumienia. Szczera spowiedź to indywidulane spotkanie z Jezusem, który za pośrednictwem kapłana odpuszcza grzechy i oczyszcza serce grzesznika.

Rekolekcje w naszym życiu będą na tyle owocne, na ile sami w ich przeżycie się zaangażujemy. Na ile będziemy skłonni na nowo przemyśleć swoją wiarę i zgodnie z zachętą św. Jana „pierwsze czyny podjąć” (por. Ap 2, 5).

Źródło: Niedziela, Parafia rzymskokatolicka pw. św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama