„Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy?” O. Kowalczyk odpowiada

„Wielu mężczyzn nie chce, nie umie używać swej męskości, by wzrastać w odpowiedzialności” – pisze o. Dariusz Kowalczyk w najnowszym numerze tygodnika „Idziemy”.

W felietonie dla tygodnika „Idziemy”, o. Dariusz Kowalczyk SJ odpowiada poniekąd na pytanie, które wyśpiewała swego czasu Danuta Rinn w piosence „Gdzie ci mężczyźni?”. „Gdzie ci mężczyźni, prawdziwy tacy... Gdzie ci mężczyźni, na miarę czasów...?” – słyszymy w utworze. 

No właśnie, gdzie Ci mężczyźni na miarę czasów? Jezuita pisze o kryzysie męskości i ojcostwa w obecnym wieku. O. Kowalczyk uważa, że po osiągnięciu słusznego równouprawnienia, „wyrównywanie szans doszło w niektórych kwestiach do punktu, w którym mamy nierówność, tyle że na niekorzyść mężczyzn”.

„Mamy niewątpliwie potężny kryzys męskości i ojcostwa. Właśnie dostałem w ręce książkę pod redakcją zmarłego niedawno prof. Stanisława Grygiela pt. „Ojcostwo i macierzyństwo na zawsze”. Książka ukazała się po włosku jako osiemnasta pozycja w serii „Sentieri della verità” (Ścieżki prawdy). Seria ta prezentuje owoce pracy badawczej Katedry Karola Wojtyły, działającej w ramach Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie (wcześniej, do 2017 r., Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną). Warto zauważyć na marginesie, że nie wiadomo, jakie będą dalsze losy Katedry Jana Pawła II, gdyż nie brakuje w Rzymie ważnych osób, którym dziedzictwo papieża Polaka jakoś nie pasuje. W każdym razie we wspomnianej książce można znaleźć teksty, które podejmują temat kryzysu męskości i ojcostwa” – pisze jezuita.

O. Kowalczyk przytacza artykuł „Degradacja męskości” o. Wojciecha Giertycha OP, teologa Domu Papieskiego, który zauważył, że na Zachodzie mamy głęboką degradację męskiej tożsamości. Dominikanin pyta, „dlaczego wielu mężczyzn nie chce, nie umie używać swej męskości, by wzrastać w odpowiedzialności”. „Wielu mężczyzn – pisze dominikanin – nie chce się żenić; wolą pozostać singlami bez podejmowania obowiązków męża i ojca. Niektórzy odkrywają w sobie homoseksualne inklinacje. W ostatnich latach procent rozbitych małżeństw i rozwodów wzrósł znacząco. Większość samotnych matek to nie wdowy, ale kobiety opuszczone. Często ojcowie odmawiają płacenia alimentów (…)”. O. Giertych pisze o rewolucji, która wpłynęła na „degenerację męskości, zanik męskiej ambicji i odpowiedzialności”.

„Co w tej sytuacji robić?” – pyta o. Kowalczyk i przytacza receptę, którą daje dominikanin. A o. Giertych podkreśla, „że chorej psychiki i niemoralnego życia nie uzdrowią naturalne terapie, choć tych oczywiście nie należy lekceważyć. Potrzeba jednak chrześcijańskiej wiary i nadziei. Tak! Nie brakuje małżonków – choć są oni w mniejszości – którzy rozumieją, że nadzwyczaj trudno będzie im zbudować trwałą rodzinę bez odniesienia się do Chrystusa”.

Kwestia prawdziwej męskości dotyczy oczywiście także kapłanów. „Ks. Livio Melina, teolog moralista, pisze w swoim tekście o ojcostwie w kontekście powołania do kapłaństwa. Włoski duchowny podkreśla, że autentyczne doświadczenie ojcostwa i bycie zdolnym do ojcostwa jest jednym z podstawowych kryteriów rozeznawania zdatności do kapłaństwa. Dlatego trzeba brać na serio wskazania watykańskich instrukcji, które stwierdzają, że nie powinni być dopuszczani do święceń kapłańskich mężczyźni o utrwalonych tendencjach seksualnych i ci, którzy popierają tzw. kulturę gay. Takie osoby bowiem nie potrafią w dłuższej perspektywie odnajdować się w sposób zdrowy w relacjach z mężczyznami i kobietami, co z kolei nie pozwala im na praktykowanie kapłańskiego ojcostwa” – podkreśla w swoim felietonie znany jezuita.

Rozmawiając więc coraz częściej o kobietach i kobiecości, nie powinno się pomijać tematów mężczyzn i męskości. 

„Gdzie ci mężczyźni, prawdziwy tacy...?” Bez odniesienia do Chrystusa, bardzo trudno będzie mężczyznom budować coś trwałego. Odpowiedź jak zawsze jest w Chrystusie i jego wskazówkach...

źródło za: Idziemy nr 23/2023

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama