Gruzini odpowiadają za blisko 20 proc. przestępstw dokonanych przez cudzoziemców

Co piąte cudzoziemskie przestępstwo w Polsce popełnili Gruzini. Złożone z nich szajki specjalizują się we włamaniach, rozbojach i napadach na kantory – czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej".

„Rzeczpospolita" zaznacza, że Gruzini wykorzystują przywileje pozwalające im łatwo dostać się do Polski, i – jak się okazuje – wielu przyjeżdża w nieuczciwych zamiarach. Gazeta powołując się na dane Komendy Głównej Policji podaje, że Gruzini odpowiadają za blisko 20 proc. przestępstw dokonanych przez cudzoziemców. Są to włamania, ale i zuchwałe napady.

Z kolei według danych Straży Granicznej, które opublikowała „Rz" Gruzini są na pierwszym miejscu wśród cudzoziemców wydalanych z Polski i zatrzymywanych za nielegalny pobyt. „Nakaz opuszczenia kraju (głównie decyzją administracyjną) w pierwszym półroczu tego roku wydano wobec 729 z nich, w ubiegłym w tym czasie – wobec 549 (kolejni są obywatele Mołdawii i Białorusi – po ok. 360 osób). W całym 2022 r. dotyczyło to 1601 Gruzinów" – pisze „Rz".

„Również najwięcej Gruzinów wpadło na nielegalnym pobycie – w tym roku (do czerwca) – 807 (to ok. 100 więcej niż w analogicznym okresie rok temu), w całym zeszłym roku – 1621. Są też w czołówce tych, którym SG odmawia wjazdu do Polski" – dodaje „Rz".

Gazeta zauważa, że Urząd do spraw Cudzoziemców w ubiegłym roku 5 tys. obywateli Gruzji odmówił zezwoleń na pobyt. 12,5 tys. zgody dostało. „Najczęstszą podstawą odmowy było niespełnianie wymogów udzielenia zezwolenia ze względu na deklarowany cel pobytu lub okoliczności, które były podstawą ubiegania się o zezwolenie, nie uzasadniały pobytu na terytorium Polski przez okres dłuższy niż trzy miesiące" – mówi cytowany przez „Rz" rzecznik UdSC Jakub Dudziak. 

mchom/ mark/  PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama