Likwidacja Funduszu Kościelnego? Możemy rozmawiać w zgodzie z Konkordatem i Konstytucją

Gotowość do prowadzenia rozmów Kościół wykazał już w latach 2012-2013 – podkreśla bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP.

Bp Miziński odniósł się do rządowych zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego, z którego finansowane są głównie składki emerytalne duchownych różnych wyznań, a w mniejszym stopniu także działalność dobroczynna prowadzona przez kościoły i renowacje zabytków sakralnych. Rząd nie ma jeszcze projektu ustawy w tej sprawie, ale premier Donald Tusk sugerował, że Fundusz mógłby zostać zastąpiony możliwością dobrowolnego przekazania części podatku na którąś ze wspólnot wyznaniowych.

Sekretarz Generalny KEP przypomniał, że Fundusz powstał „jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez Państwo nieruchomości ziemskie”.

„W związku z planami zastąpienia Funduszu innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie. Gotowość do prowadzenia rozmów w powyższej kwestii wykazał już w latach 2012-2013” – zaznaczył Sekretarz KEP. Odniósł się w ten sposób do rozmów sprzed ok. 10 lat, podczas których obie strony – rząd i przedstawiciele wspólnot religijnych – zgadzali się wstępnie na zastąpienie Funduszu innym rozwiązaniem. Ostatecznie nie zapadły wtedy żadne decyzje.

Bp Artur Miziński przypomniał jednocześnie, że z Funduszu Kościelnego bowiem korzystają dziś wszystkie związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej.

„Jeśli obecna sytuacja wymaga powrotu do prac nad zmianami obowiązujących przepisów dotyczących finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych w naszym kraju należy zadbać, aby dokonywało się to w zgodzie z postanowieniami Konkordatu, a także konstytucyjną zasadą konsensualnej formy regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi” – zaapelował Sekretarz KEP.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama