Rowerzyści mogą już korzystać z 300 km trasy Mazurskiej Pętli. Łączy ona turystyczne miejscowości na Szlaku Wielkich Jezior

Od piątku rowerzyści będą mogli korzystać z 300 kilometrowej trasy przez Mazury. Mazurska Pętla Rowerowa łączy turystyczne miejscowości na Szlaku Wielkich Jezior. Budowa szlaku kosztowała 81,5 mln zł z czego dofinansowanie unijne wyniosło 47,1 mln zł.

Uroczyste otwarcie Mazurskiej Pętli Rowerowej nastąpi w piątek w Giżycku na Wzgórzu św. Brunona. Pętla to 300 km tras, która rowerowo łączy poszczególne miejscowości na Szlaku Wielkich Jezior i przebiega przez Giżycko, Węgorzewo, Mikołajki, Mrągowo, Ryn, Orzysz, Miłki, Pozezdrze, Pisz i Ruciane-Nida.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa, gdyż dzień później, 3 czerwca przypada Światowy Dzień Roweru. Pasjonaci jazdy na dwóch kółkach będą mogli świętować w pełni na nowej trasie. Z okazji święta samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wraz ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 organizują w sobotę i niedzielę w Wilkasach, II Forum Rowerowe na Warmii i Mazurach.

Burmistrz Giżycka Karol Iwaszkiewicz powiedział PAP, że turystyka rowerowa to najlepszy środek transportu przez lasy, obok jezior, wydzielonymi drogami o nawierzchni szutrowej, asfaltowej i betonowej. „To krok w przyszłość, bo drogi rowerowe są drogami bezpiecznymi. Komunikacja rowerowa rozwija się, bo poprzez Green Velo jest możliwość połączenia się z innymi regionami” – dodał.

Jak podało biuro Stowarzyszenia Wielkie Jeizora Mazurskie 2020, całkowity koszt Mazurskiej Pętli Rowerowej to 81,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 47,1 mln zł.

Oprócz wyznaczenia samej trasy, przygotowania nawierzchni, jednolitego oznakowania to także 18 miejsc obsługi rowerzystów (wyposażonych w sanitariaty, wiaty wypoczynkowe, dostęp do prądu) oraz 9 wież widokowych.

Jest to projekt 23 partnerów – samorządów lokalnych, zarządców dróg wojewódzkich i krajowych oraz nadleśnictw, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.

Jak podało biuro stowarzyszenia, Mazurska Pętla to 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów, która umożliwia poznanie Mazur z perspektywy dwóch kółek. Na trasie znajdziemy informacje o lokalnych atrakcjach turystycznych, ciekawych wydarzeniach oraz miejscach cennych przyrodniczo. Na północy Mazurska Pętla Rowerowa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo, najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce, a w Giżycku również z nowymi trasami rowerowymi wokół unikatowego w skali kraju i Europy zabytku, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.

Mazurska Pętla Rowerowa daje możliwość nie tylko podziwiania mazurskiej przyrody, lecz również odwiedzenia atrakcji Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w tym m.in. najstarszego kościoła na Mazurach w Miłkach, zabytkowego obrotowego mostu i XIX-wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku, malowniczo położonego amfiteatru w Mrągowie, urokliwej Leśniczówki Pranie, rezerwatu łabędzia niemego na jeziorze Łuknajno czy ostoi żurawi na Bagnach Nietlickich. Rajd rowerowy możemy połączyć z rejsem po jeziorach, spływem kajakowym lub przejażdżką konno po malowniczych Mazurach. Latem w mazurskich miejscowościach odbywają się liczne festiwale i wydarzenia kulturalno – sportowe (Mazury Air Show, Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Średniowiecza, zawody w kolarstwie górskim Milko Mazury MTB czy Rajd Polski). 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama