Fundacja Opoka istnieje już 25 lat! „W niestabilnych czasach chcemy dawać Czytelnikom pewny grunt”

23 czerwca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbędą się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Fundacji Opoka. Wezmą w nich udział m.in.: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

Centralnym punktem jubileuszu 25-lecia Fundacji Opoka będzie Msza św. o godz. 12 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Marek Gancarczyk o jubileuszu 25-lecia Fundacji Opoka
Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski


Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 5 czerwca 1998 r. Jej głównym zadaniem była pomoc Kościołowi katolickiemu w Polsce w budowie systemu elektronicznej wymiany informacji. W lipcu 1998 r. rozpoczął pracę pierwszy serwer o nazwie Petrus.

„Lata 90-te XX wieku były początkiem gwałtownego rozwoju sieci internetowej. To wtedy grupa odważnych katolików zaczęła zastanawiać się, jak wykorzystać internet w służbie Kościołowi. Ich praca doprowadziła do powołania przez polskich biskupów Fundacji Opoka” – wyjaśnia ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka. „Było to bardzo dobre posunięcie i mądre przewidywanie Kościoła. Internetowe media odgrywają dziś ogromną rolę w medialnym świecie” – dodaje.

9 marca 1999 r. Fundacja uruchomiła portal internetowy: www.opoka.org.pl. Portal zgromadził ogromny zasób tekstów dotyczących teologii, życia Kościoła, ale też kultury, społeczeństwa, gospodarki. Jego ważną częścią jest baza dokumentów kościelnych: papieskich encyklik, adhortacji, listów i przemówień. W formie audio odsłuchać można wszystkie encykliki św. Jana Pawła II (encykliki audio >>). Nowoczesna witryna to także źródło bieżących informacji z życia Kościoła. Stałą rubrykę „Pytania o wiarę” na łamach portalu od 2023 r. prowadzi ceniony teolog o. Jacek Salij OP. Na portalu codziennie zamieszczane są także komentarze do czytań mszalnych.

„Dążymy do tego, by portal w nowej odsłonie był nie tylko medium informacyjnym, ale także opiniotwórczym. Naszym głównym zadaniem – niezmiennie od ponad 20 lat – jest obrona wiary i promocja trwałych wartości takich jak: rodzina, obrona życia, wiara, patriotyzm. Na sercu leżą mi także młodzi, którzy, którzy uczestniczą w życiu sakramentalnym Kościoła i są dumni z tego, że są katolikami. Chciałbym w przyszłości na naszym portalu stworzyć dla nich przestrzeń” – mówi ks. Marek Gancarczyk.

Prezes Opoki wyjaśnia, że w ostatnich latach Fundacja, oprócz prowadzenia portalu, rozwinęła także produkcję filmową. „Powstał film o bł. Stefanie Wyszyńskim «Będziesz miłował», obecne trwają prace nad kolejnym dokumentalnym filmem, którego bohaterem jest z kolei św. Maksymilian Maria Kolbe. Liczymy na to, że pod opieką naszych patronów: św. Józefa i św. Piotra, Fundacja będzie dalej się rozwijać” – mówi ks. Gancarczyk.

Prezes zarządu Fundacji Opoka w latach 2008-2013, Maciej Górnicki, tak wspomina początki:

„W latach 90-tych mało kto miał dostęp do internetu, sam termin „internet” był pojęciem nowym. Dużo się na ten temat dyskutowało, przy kurii w Gliwicach odbywał się seminaria na temat nowych mediów. W środowisku osób świeckich i duchownych zrodził się wówczas pomysł stworzenia ogólnopolskiej internetowej inicjatywy. Byliśmy bardzo podekscytowani, planowaliśmy wielokierunkowe działania. Internet dawał możliwość udostępnienia zasobów kościelnych szerokiemu gronu odbiorców. Bardzo szybko nawiązaliśmy współpracę z mediami watykańskimi, współpracowaliśmy z większością polskich tytułów prasowych i wydawniczych. Owocem wieloletniej współpracy jest internetowa biblioteka, w której czytelnicy znajdą ponad 60 tys. dokumentów. Baza ta do dziś jest systematycznie uzupełniana” – mówi Maciej Górnicki, redaktor portalu.

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama