Polscy siatkarze wywalczyli awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu

Polscy siatkarze wygrali w chińskim Xi'an z Holandią 3:1 (21:25, 25:17, 25:22, 29:27) w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich i tym samym na jedno spotkanie przed końcem rozgrywek są pewni awansu na imprezę w Paryżu.

Selekcjoner biało-czerwonych Nikola Grbic w przedostatnim spotkaniu w Xi'an dokonał tylko jednej zmiany względem piątkowego meczu z Argentyną – Aleksandra Śliwkę na przyjęciu zastąpił Bartosz Bednorz.

Holendrzy mocno otworzyli sobotnie starcie, obejmując prowadzenie 3:0 przy zagrywce Fabiana Plaka. Po asie serwisowym Wilfredo Leona było już po 5, jednak akcje Plaka ponownie dały przewagę podopiecznym trenera Roberto Piazzy (11:8). Błąd Bednorza powiększył dystans do czterech „oczek” (10:14). Mimo punktowych zagrań Leona biało-czerwoni nie byli w stanie zniwelować strat, holenderska ekipa była zbyt skuteczna. Zepsuta zagrywka Bartłomieja Bołądzia zakończyła seta (21:25). Kluczem do porażki w tej partii były błędy własne - Polacy popełnili ich osiem, podczas gdy Holendrzy tylko jeden.

Druga odsłona miała zupełnie inny przebieg, bowiem początkowo między drużynami toczyła się wyrównana walka, ale blok Norberta Hubera, a następnie jego mocna zagrywka pozwoliły mistrzom Europy odskoczyć (10:7). Błąd Thijsa Ter Horsta oraz asy serwisowe Łukasza Kaczmarka i Leona powiększyły dystans (16:10). W końcówce przewaga zespołu trenera Grbica przy zagrywce Marcina Janusza wynosiła już osiem punktów (20:12). Zwycięstwo 25:17 dał mu zepsuty serwis Woutera Ter Maata.

W trzeciej partii drużyny ponownie od początku toczyły ze sobą walkę punkt za punkt (9:9). Dopiero w drugiej części seta, gdy skutecznie zaatakował Bednorz, a Karol Kłos dołożył blok, Polacy odskoczyli rywalom (18:16). Akcja Ter Horsta ponownie wyrównała wynik (18:18), jednak końcówka należała do biało-czerwonych za sprawą serii zagrań Leona (25:22).

Czwartego seta Polacy rozpoczęli od prowadzenia, które zbudowali przy zagrywce Kłosa 4:0. Spokojnie utrzymywali je przez większą część tej partii, chociaż gdy Plak zatrzymał Kłosa różnica wynosiła tylko dwa punkty (15:13). W końcówce natomiast przy zagrywce Benniego Tuinstry Holendrzy doprowadzili do wyrównania (19:19). Między zespołami wywiązała się zacięta walka punkt za punkt, o wyniku decydowała gra na przewagi. Przez dłuższy czas inicjatywa była po stronie podopiecznych trenera Piazzy, jednak blok Kłosa i błędy Maartena Van Garderena dały zwycięstwo biało-czerwonym (29:27).

Wygrana zapewniła drużynie trenera Grbica awans na igrzyska olimpijskie bez względu na wynik ostatniego spotkania z Chinami, który rozegrają w niedzielę.

To równocześnie 23. z rzędu wygrany mecz przez polskich siatkarzy w oficjalnych rozgrywkach. Serię rozpoczęli jeszcze w trakcie Ligi Narodów, a mistrzostwa Europy zakończyli z kompletem zwycięstw.

Udział w igrzyskach w Paryżu zapewnią sobie po dwie najlepsze drużyny z trzech turniejów kwalifikacyjnych. Start ma zapewniony Francja jako gospodarz, a pozostali uczestnicy zostaną wyłonieni na podstawie międzynarodowego rankingu.

W innych meczach rozegranych w grupie C Belgia wygrała z Kanadą 3:1 (25:14, 22:25, 30:28, 25:16), a Bułgaria pokonała Meksyk 3:0 (25:23, 25:19, 25:22). W ostatnim piątkowym spotkaniu Chiny zagrają z Argentyną.

Polska – Holandia 3:1 (21:25, 25:17, 25:22, 29:27).

Polska: Bartosz Bednorz, Norbert Huber, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Wilfredo Leon - Jakub Popiwczak (libero) – Bartłomiej Bołądź, Tomasz Fornal, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk.

Holandia: Gijs Jorna, Wessel Keemink, Michael Parkinson, Fabian Plak, Thijs Ter Horst, Wouter Ter Maat - Robbert Andringa (libero) - Silvester Meijs, Bennie Tuinstra, Maarten Van Garderen. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama