Polska należała w 2022 roku do pięciu krajów Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie wśród osób w wieku od 15 do 29 lat wynosiło poniżej 4 proc. – poinformował Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
W ubiegłym roku w całej UE bezrobotnych było 4,48 mln młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat, co stanowi 6,3 proc. całej populacji w takim wieku. Patrząc na trend długoterminowy, udział ten w 2022 roku jest historycznie najniższy od 2009 roku (9 procent).
Sytuacja wśród krajów UE była jednak pod tym względem bardzo zróżnicowana. Udział młodych bezrobotnych w całej populacji wynosił poniżej 4 proc. w Czechach (2 proc.), Niemczech i Bułgarii (po 3,3 proc.), a także na Węgrzech i w Polsce (po 3,5 proc.). Na drugiej stronie skali znalazły się Hiszpania (11,2 proc.), Grecja (10,6 proc.), Szwecja (10,3 proc.) i Cypr (8,8 proc.).
W porównaniu z 2021 roku w większości krajów UE zmniejszył się udział bezrobotnej młodzieży w ogólnej liczbie ludności. Wyjątkiem były Cypr, Łotwa (w obu przypadkach wzrost o 0,1 pkt. proc.), Rumunia (+ 0,3 pkt. proc.) i Estonia (+ 0,4 pkt. proc.).
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.