Różnorodne jaja: nakrapiane, w paski, okrągłe czy ważące ponad 1,5 kg, należące do różnych gatunków ptaków, jak pingwiny, emu, ale też czajka czy myszołów - można oglądać na wystawie "Ptasie pisanki", prezentowanej na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Przygotowaną przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze (UCP) im. Profesora Andrzeja Myrchy wystawę będzie można oglądać do końca czerwca w holu Wydziału Biologii UwB, który mieści się w kampusie uczelni.
Na wystawie - jak informuje UwB - prezentowane są jaja dziewiętnastu gatunków ptaków żyjących w różnych szerokościach geograficznych, ale też przedstawicieli krajowej awifauny. Można zobaczyć oryginalne jaja trzech gatunków pingwinów, emu, a także m.in. czajki, myszołowa, bataliona czy mewy. Natomiast na specjalnych planszach można zapoznać się ze zdjęciami jaj większej liczby gatunków, a także poznać szczegółowo budowę jaja i proces rozwoju ptasiego zarodka.
"Jajko jest cudem natury, jest strukturą, w której rozwija się nowe życie: z jednej strony chroni młode pisklę, a z drugiej strony dostarcza pożywienia" – powiedziała cytowana w materiałach przesłanych mediom przez Uniwersytet w Białymstoku kierowniczka UCP, dr Anna Matwiejuk.
Badaczka dodała, że różnorodne kolory, plamki i desenie na jajkach to "swoisty kamuflaż, który ma zmylić drapieżnika". "Kolor skorupki jajka zależy od obecności swoistych barwników: protoporfiryny (odpowiada za kolor brązowy i jego odcienie, wraz z czerwonym, żółtym i czarnym), biliwerdyny (nadaje odcienie niebieskie i zielone) oraz jej chelatu z cynkiem. W skorupkach białych nie ma żadnego barwnika" - powiedziała.
Matwiejuk dodała, że białe jaja składają m.in. dziuplaki, czyli ptaki gniazdujące w dziuplach - np. sowy lub dzięcioły. Natomiast najbardziej kolorowe jajka mają np. emu. Badaczka powiedziała, że tuż po zniesieniu jaja są ciemnozielone, potem stają się czarne.
Z kolei drozd śpiewak - jak podaje uczelnia - znosi jaja turkusowe w czarne kropki, kos zwyczajny - niebieskozielone, pleszki zwyczajne – błękitne, a jaja czajki są brązowożółte w ciemniejsze plamy.
Matwiejuk zwróciła też uwagę na kształty jaj, np. sowy składają jaja okrągłe jak piłeczki, a ptaki gniazdujące na klifach, takie jak nurzyki - stożkowate. Natomiast czajki, które budują gniazda na ziemi - gruszkowate. "Jaja nurzyków mają ponadto niezwykły spiczasty kształt i niesamowite kolory, cechują się najbardziej bogatą paletą barw. Uchodzą za jedne z najpiękniejszych jaj na świecie" - dodała Matwiejuk.
Uczelnia podała, że biorąc pod uwagę wielkość jaj, to największym jest jajo strusia, które waży ponad 1,5 kg, a najmniejszym - jajo kolibra hawajskiego o wadze 0,4 g. "Wśród naszych krajowych ptaków największe są jaja łabędzi, żurawi, orłów, bielików czy bocianów. Najmniejsze jaja znoszą zaś czyżyki i mysikróliki – ważą około grama" - napisała w komunikacie uczelnia.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.